More

  Дали сексот е новиот хит тренинг?

  spot_img

  Срцето ви чука како лудо, тешко дишете, нозете ви се кренати и не можете да го запрете напливот на ендорфин. Уживате со партнерот под чаршафи или убиствена пот во теретана? Бидете реални, колку пати сте помислиле по тој голем чин: Кој знае колку калории согоривме?

  Ако се прашувате дали можете да убиете две птици со еден камен, не сте сами. Неодамнешното истражување на еден бренд покажа дека дури 71% од Американците ги класифицираат своите лудории во спалната соба како вежбање, а секој 10 оди дотаму што следи колку калории согорува.

  Значи, дали сексот навистина може да го замени вашето членство во теретана? Кои се здравствените придобивки од сексот?
  Како да ви требаат повеќе причини за да влезете во спалната соба, сексот е сеопфатен победник за вашата благосостојба. Здравиот сексуален живот е клучна компонента на среќен и здрав живот. Сексот ослободува ендорфини, хормони за добро чувство кои ни помагаат да се опуштиме и да се опуштиме. Исто така, согорува калории и ја подобрува циркулацијата, што може да помогне во спречување на срцеви заболувања.

  Дали сексот се брои како вежбање?
  Ако сте имале избор помеѓу трчање на лента за трчање и секс, претпоставуваме дека би го избрале второто. Но, ги немаме најдобрите вести за вас ако мислите на секс под тренинг. Сексот согорува помалку калории од џогирањето, но повеќе од пешачењето. Со други зборови, можете да го споредите сексот со благи и умерени вежби. Во основа, сексот не е исто што и тренингот.

  Секако, зависи и од тоа какви придобивки барате, па ако сакате да изградите мускулна маса или да ги подобрите кардиоваскуларните способности, тогаш сексот не е доволен да го замени вежбањето. Но, ако сакате да бидете физички активни секој ден и да се грижите за вашето тело и да ја одржувате формата и да го исфрлите стресот од вашето тело, тогаш сексот е одличен тренинг.

  Сексот не може да биде примарна форма на вежбање, но ако барате изговор да имате повеќе секс, секако!

  Пози кои најмногу наликуваат на вежбање
  Кучешки стил
  Идеален е за вежбање на желудникот и горниот дел од телото, мисионерската поза ги зајакнува бутовите и задникот, додека кученцето изгледа како тренинг и е одлично и за вас и за вашиот партнер.

  Мисионерска позиција
  Она што се случува во спалната соба останува во спалната или кујната, бањата и другите простории во станот. Ако често имате можност да бидете сами во станот со партнерот, тогаш знаете за што зборуваме. Понекогаш, кога се ќе се тргне на страна, останува класика која сите ја обожаваат, но која, истовремено, често се заборава. Затоа, ако некогаш почувствувате потреба да направите одредена промена, истурете вино, пуштете романтична музика и препуштете се на страстите.

  Мачка
  Уште една поза која ќе го натера вашето тело да согорува повеќе калории. Ќе ви требаат неколку перници, партнер кој лежи со грб на нив и – започнуваат вашите пет минути. Убаво е понекогаш да ја преземете сета контрола и сами да го поставите интензитетот. Освен што согорувате калории, вие внесувате нов вид на интерес во вашиот сексуален живот.

  Обидете се да имате подолга предигра во седечка или сквотирачка положба, бидејќи така вашите мускули ќе работат и ќе станат посилни со текот на времето. Исто така, мускулите на внатрешната страна на бутот се поместуваат повеќе ако сте во положба на сквотирање.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img