More

  Дали дневниот ибупрофен влијае на вашето сексуално здравје?

  spot_img

  Слободно може да се каже дека нестероидните (НСАИЛ) антиинфламаторни лекови како ибупрофен отсекогаш биле во центарот на вниманието. Тие се особено ефикасни во борбата против воспалението што ја попречува способноста на вашето тело да произведува простагландини, природни хемикалии вклучени во болка и треска. Но, тие исто така доаѓаат со мноштво несакани ефекти како главоболки, зашеметеност, гадење, варење и уште посериозни – чир на желудникот.

  Излегува дека има уште еден несакан ефект од користењето на овој лек за болка што можеби ќе сакате да го додадете на списокот со работи што можеби не сте ги знаеле за ибупрофен – како тоа влијае на вашето сексуално здравје.

  Иако веројатно веќе знаете дека ибупрофен не се препорачува за бремени жени, студија од 2018 година објавена во списанието Human Reproduction погледна како овој лек за болка може да влијае на плодноста на неродените деца кога го консумираат нивните бремени мајки. Во првите 24 недели од бременоста, употребата на ибупрофен е поврзана со попречување на формирањето на фоликули вклучени во производството на јајца кај женските бебиња. Според водачот на студијата, д-р Séverine Mazaud-Guitto, ова може да резултира со проблеми со плодноста кои би можеле да влијаат на животот на детето кога ќе порасне, пренесува healthdigest.com.

  Едно од поцитираните студии за употреба на НСАИЛ и сексуални проблеми доаѓа од студија од 2010 година објавена во The Journal of Urology. Откри дека во примерок од 80.966 мажи на возраст од 45 до 69 години, од кои 47,4 проценти пријавиле дека користеле НСАИЛ, 29,3 проценти пријавиле дека имаат умерена или тешка еректилна дисфункција (ЕД). Теоријата е дека истите ефекти за ублажување на треска и болка на НСАИЛ како ибупрофен – намалување на нивото на простагландин во вашиот систем – може да придонесат за ЕД.

  Врската помеѓу нивото на простагландин и еректилната дисфункција
  Простагландините се липиди кои вршат многу функции во вашето тело како што се формирање на згрутчување на крвта на местото на раната, помагање на протокот на крв и контракции на матката за време на менструацијата.

  Простагландините се исто така една од хемикалиите вклучени во постигнувањето на ерекција. Всушност, синтетичките форми на оваа хемикалија се користат за лекување на ЕД бидејќи можат да ги прошират крвните садови и да го подобрат протокот на крв во пенисот. Затоа, науката зад ниските нивоа на простагландини кои се поврзани со ЕД не е пресилен.

  Сепак, додека научниците зад студијата за НСАИЛ од 2010 година рекоа дека ги приспособиле своите наоди за возраста, расата/етничката припадност, статусот на пушење, индексот на телесна маса и коморбидитетите како што се дијабетес мелитус, хипертензија, хиперлипидемија, периферна васкуларна болест, коронарна артериска болест, артерии, тие, исто така, се согласија дека можеби не ги елиминирале сите можни основни медицински состојби, од кои едната можеби придонела за сексуалната дисфункција на испитаниците.

  Друга студија во 2016 година ја разгледа сличната врска помеѓу употребата на НСАИЛ и ЕД и откри само скромна поврзаност, за која авторите велат дека може да се припише на која било причина што субјектите на прво место земале НСАИЛ. Не е невообичаено луѓето над 50 години да имаат проблеми со сексуалните перформанси поради други здравствени проблеми. Сепак, ова не е единствената студија која откри причина за загриженост за употребата на ибупрофен и нарушеното сексуално здравје.

  Употребата на ибупрофен може да предизвика компензиран хипогонадизам
  Компензиран хипогонадизам – недостаток на машкиот полов хормон тестостерон – е состојба која влијае на стареењето на мажите. ЕД, промени во расположението и замор се симптоми на оваа состојба. Студијата од 2018 година објавена во списанието PNAS покажа дека земањето 600 милиграми ибупрофен два пати на ден во текот на две недели предизвикува развој на компензиран хипогонадизам кај мажи на возраст меѓу 18 и 35 години. Иако резултатите покажаа само благи до умерени нивоа на оштетување, постоеше загриженост за долготрајната употреба на ибупрофен и како тој може да ја наруши сексуалната функција кај мажите.

  Како што објасни еден од авторите од Универзитетот во Копенхаген, Дејвид Мобјерг Кристенсен, „Нашата непосредна грижа е плодноста на мажите кои долго време ги користат овие лекови. Овие соединенија се добри ослободувачи од болка, но одреден голем број луѓе во општеството ги користат без да ги сметаат за вистински лекови“.

  Иако се потребни повеќе истражувања за да се воспостави дефинитивна врска помеѓу нарушеното сексуално здравје и употребата на ибупрофен, студиите од оваа природа треба барем да ве натераат да го преиспитате земањето ибупрофен на дневна основа.

  Дури и ако сексуалното здравје не е проблем, постојат и други алармантни не соединенија поврзани со продолжената употреба на овој лек за болка. Така, ако вашиот лекар ја препорачал неговата употреба за одредена медицинска состојба, најдобро е да разговарате со нив за вашите грижи и да ги следите нивните совети за тоа како најдобро да управувате со употребата на НСАИЛ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img