More

  Бројот на загинатите во стампедо во Индија се искачи на 121, а позната е и причината за инцидентот

  spot_img

  Бројот на загинати во стампедо на верски собир во северната индиска држава Утар Прадеш во вторникот се искачи на 121, што го прави инцидентот една од најсмртоносните такви катастрофи во повеќе од една деценија.

  Инцидентот се случил за време на сатсанг (хинду верски фестивал) во областа Хатрас во вторникот.

  Полицијата соопшти дека бројот на присутни на ова место е три пати поголем од дозволената граница и дека најголем број од загинатите или повредените се жени.

  Против организаторите на настанот е поведена постапка.

  Трагедијата предизвика бес во Индија и доведе до прашања за пропусти во безбедносните мерки.

  Што се случи?
  Стампедото се случило во селото Фулрај, каде што самонаречениот бог, наречен Боле Баба одржувал религиозен состанок.

  Официјални лица рекоа дека настанот бил преполн.

  Властите дадоа дозвола за собир на 80.000 луѓе, но на настанот присуствуваа околу 250.000 луѓе, според првиот информативен извештај (FIR) поднесен од полицијата.

  На крајот на настанот настанал хаос кога свештеникот требало да замине со својот автомобил.

  Во полицискиот извештај се наведува дека илјадници приврзаници истрчале кон неговото возило и почнале да собираат прашина од патеката во чин на посветеност.

  Додека толпата се надува, неколкумина кои седеа и клекнаа на земја беа згмечени.

  Во документот се додава дека некои луѓе се обиделе да истрчаат до дел од нивите полни со кал преку патот, но организаторите насилно ги спречиле и ги здробиле.

  Полицијата подигна случај против маж за кој велат дека бил главен организатор на настанот и уште неколку други по повеќе обвиненија, вклучително и убиство од небрежност.

  Во вторникот на интернет кружеа вознемирувачки слики од страницата.

  На некои видеа се гледа како ранетите се превезуваат во болници со пикап, тук-тук, па дури и мотоцикли.

  Други снимки покажуваат вознемирени членови на семејството како врескаат пред локалната болница додека се обидуваат да ги најдат своите најблиски меѓу редовите тела оставени на влезот.

  Други изразија гнев поради инцидентот.

  Ритеш Кумар, чија 28-годишна сопруга е меѓу убиените, рече дека неговиот живот бил превртен наопаку.

  „Моето семејство е уништено. Владата треба да се погрижи да ја добиеме правдата“, рече тој.

  Каде е сега проповедникот?
  Самонаречениот бог човек, чие оригинално име е Сурај Пал, се верува дека се крие во неговиот ашрам во Мајнпури, на околу 100 километри од селото Пулраи.

  Не се знае многу за него, но извештаите велат дека тој бил полицаец во државната полиција и го усвоил името Боле Баба откако ја напуштил силата.

  Тој има илјадници приврзаници, од кои многумина рекоа дека со години ги следат неговите религиозни учења.

  Полицијата вели дека тој раководи со организација наречена добротворна фондација Рам Кутир, која исто така беше главен организатор на настанот во вторник.

  Сатсанзите се настани каде што луѓето се собираат да се молат, да пеат побожни песни или да слушаат проповедник, на кои често присуствуваат голем број жени.

  Гомти Деви, која беше присутна на настанот, рече дека многу верува во Боле Баба.

  Таа рече дека носи медалјон со неговата фотографија бидејќи тој „лечи болести, решава домашни проблеми и дава работа“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img