More

  Бритиш ервејс откажа илјадници летови

  spot_img

  Британската авиокомпанија Бритиш ервејс објави дека ќе откаже уште 10.300 летови до поблиски дестинации кои беа вклучени во распоредот на летови меѓу август и крајот на октомври.

  Со тоа бројот на откажани летови во периодот од април до октомври ќе се приближи до 30.000, пишува Би-Би-Си.

  Во соопштението објавено во средата, БА рече дека ќе ги откаже летовите на лондонските аеродроми Хитроу, Гетвик и Сити.

  Секторот за воздушен транспорт се бори со недостиг на работници во период на силно закрепнување на побарувачката за авионски превоз по пандемијата на коронавирус, потсетува Би-Би-Си.

  „Целиот авијациски сектор продолжува да се соочува со значајни предизвици и ние сме целосно фокусирани на зајакнување на отпорноста на нашиот бизнис за да им ја дадеме на клиентите безбедноста што ја заслужуваат“, рече БА.

  Тие додадоа дека контактираат со клиентите на кои ќе им биде понудено враќање на парите или резервација на нов лет, со можност да изберат друг превозник.

  Кој уредник? Рори Боланд од Travel изјави за Би-Би-Си дека најновата објава на БА е „кажувачки показател“ за неуспехот да се управува со летниот распоред на летови.

  „БА продолжи да ги промовира и продава летовите што не можеше да ги оперира, и покрај илјадници клиенти кои се соочија со хаос со откажување во последните недели“, рече Боланд.

  Најавата на Бритиш ервејс сигнализира дека голем број авиокомпании, вклучително и Easyjet, се принудени да ги намалат амбициите за, како што се надеваа, одлично лето, забележува Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img