More

  Асанж слета во Австралија: „Успеавме“

  spot_img

  Џулијан Асанж по 14 години повторно е на слобода. По судска одлука и години борба со САД, се качи на авион и се врати во родната Австралија. Неговиот авион слета во главниот град околу 11:40 часот по наше време.

  „Конечно – по 14 години правни битки, Џулијан Асанж ќе се врати дома слободен човек“, изјави неговиот адвокатски тим за Time рано утринава по судската спогодба. Околу седум часа подоцна, авионот со Асанж слета во Австралија.

  Покрај новинарскиот тим и толпата поддржувачи, на аеродромот на Асанж чекаат и најблиските членови на семејството на Асанж, меѓу кои и неговата сопруга Стела Асанж и таткото Џон Асанж. Веднаш по одлуката на судот, неговата сопруга им се заблагодари на сите за поддршката. Таа на социјалната мрежа Х напиша дека „не може да престане да плаче“ и дека се уште не верува што се случува.

  Не е јасно дали Асанж ќе го коментира договорот со американските обвинители, но австралискиот премиер Ентони Албанес веќе ја најави прес-конференцијата на аеродромот за пречек на Асанж, како и изјава од претставници на Викиликс.

  Тој без коментар, но со насмевка ја напушти судницата
  Во 4 часот по средноевропско време, Асанж го исполни договорот со американските обвинители и се изјасни за виновен пред Окружниот суд на САД во Саипан, северните Маријански острови, за заговор за добивање и ширење информации за националната одбрана. За возврат, судијата го осуди на долг престој во британски затвор, а Асанж е на слобода по повеќе од една деценија.

  Тој со насмевка, но без изјави за медиумите, ја напушти судницата, пред која толпа поддржувачи и новинари го чекаа Асанж и неговиот адвокатски тим. Заминувањето од судот беше проследено со аплаузи и честитки. Запрашан од толпата како се чувствува како слободен човек, што мисли за казната и дали мисли дека денеска победи слободата на говорот, тој само благо замавна, а потоа со автомобил се упати кон аеродромот, пишува Би-Би-Си.

  Австралиецот сè уште се соочува со доживотен затвор доколку биде екстрадиран во САД. Повеќе за судењето на Џулијан Асанж можете да прочитате во написот Обвинителството заврши: Џулијан Асанж може да се врати дома

  Обвинителството веднаш по пресудата го повлече барањето за екстрадиција во САД. Договорот за признавање вина му дозволува на свиркачот обвинет поради објавувањето на стотици илјади доверливи американски документи да се врати во  слобода.
  Стела Асанж одговори и на изјавата на американското Министерство за правда, во која подетално го презентираа договорот со Асанж и целиот судски спор. Во документот, меѓу другото, се наведува дека Асанж не може да се врати во САД „без дозвола“ откако ќе се изјасни за виновен. Неговата сопруга Стела изјави за Ројтерс дека ќе побараат помилување со своите адвокати. Ако беа успешни, Асанж би можел да се врати во САД.

  Зошто основачот на Викиликс мораше да замине на Северните Маријански Острови? Асанж не сакаше да патува во САД поради неговата длабока недоверба кон американските власти, но слета на Северните Маријански Острови, кои се прекуокеанска територија на САД и лежат поблиску до Австралија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img