More

  Андреј Пленковиќ- Леаталоти е произведено во Русија, не се знае кој го поседува?!

  spot_img

  Авионот се урна синоќа во Загреб, поради што утринава премиерот Андреј Пленковиќ разговараше со претседателот Зоран Милановиќ, унгарскиот премиер Виктор Орбан, како и со сите релевантни членови на Владата, градоначалникот Томислав Томашевиќ и амбасадорот на НАТО во НАТО Нобило.

  -„Според она што сега го имаме како информација, се работи за авион од руско производство, не се знае дали бил во сопственост на руската или на украинската армија. Познато е дека во Хрватска дошла од правец на Унгарија, а во Унгарија од правец на Романија. Знаеме дека неколку минути ја прелетала Хрватска и паднала во Загреб.Добро е што нема повредени и што паднало на дел кој не е ниту куќа ниту зграда. Надлежните служби вршат анкети. Контактиравме и со украинската страна за да видиме дали имаат информации како авионот стигнал до Загреб. Во секој случај, сите ќе вложат максимални напори за да се утврдат причините за пристигнувањето и демолирањето на овој авион во Загреб“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img