More

  Анализа на Си-Ен-Ен: Децата на борците на ИСИЛ стануваат полнолетни во затворите

  spot_img

  Изграден со средства од коалицијата предводена од САД против ИСИЛ и управуван од коалициски сојузник, Сириските демократски сили или СДФ, милиција предводена од Курдите, затворот со максимална безбедност во североисточна Сирија, Панорама, ги чува некои од најопасните членови на терористичката организација заробена во 2019 година по падот на Групата I, таканаречениот калифат, кој во својот врв се простира низ источна Сирија и западен Ирак, се вели во најновиот напис на Си-Ен-Ен.

  Американската медиумска куќа наведува дека Амнести интернешнал проценува дека меѓу речиси 4.000 машки затвореници на ИСИЛ за кои СДФ тврди дека ги држат, има и околу 600 момчиња и млади мажи приведени како момчиња.

  „Не знам за возрасни“, изјави еден затвореник за Си-Ен-Ен. „Но, ако зборувате за деца и ако сакате да ја дознаете вистината, не знаеме зошто секогаш се казнуваме. Вака е пет години во овој затвор… Не ни знаеме што сме направиле. Затворени сме поради нашите родители“.

  Обединетите нации и групите за човекови права долго време предупредуваат на хуманитарната и правната криза со која се соочуваат децата на борците на ИСИЛ, кои со години се држат во кампови и притвори во североисточна Сирија. Но, имаше мал консензус за тоа што да се прави со нив. Сега, додека САД алармираат дека милитантната група се обидува повторно да се воспостави и да изврши напади на Запад, ИСИЛ ги обновува напорите за репатријација на борците и нивните семејства за да се соочат со правдата во нивните земји на потекло.

  Нечовечки услови
  Според Амнести интернешенел, околу 30.000 деца моментално се чуваат во најмалку 27 притворски установи и два логора – Ал-Хол и Ал-Роџ – во североисточна Сирија, што претставува најголема концентрација на деца произволно притворени и лишени од слобода насекаде во светот.

  Си-Ен-Ен доби исклучително редок пристап до камповите и објектите за осомничените борци на ИСИЛ и членовите на нивните семејства, вклучително и затворот Панорама. Тоа беше првпат СДФ да дозволи новинари да влезат во Панорама од 2021 година, а посетата дојде само еден месец откако Амнести објави извештај во кој ги обвини СДФ дека држат затвореници во „нехумани услови“.

  СДФ брзо ги оспори тврдењата за широко распространета и систематска злоупотреба. Главниот командант на курдската воена група, Мазлум Абди, изјави за Си-Ен-Ен дека наводите на групите за човекови права „не ја одразуваат реалноста“.

  „Наместо овие организации да го осудуваат тоа што го правиме и да го нарекуваат кршење на човековите права, тие треба да ни помогнат во програмата за рехабилитација што ја имаме со години“, рече Мазлум.

  Официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен дека затворениците поминуваат до 23 часа на ден во своите ќелии и се држат на неодредено време без надомест. Групите за човекови права велат дека околностите претставуваат „правна црна дупка“, дури и полоша од притворската установа во заливот Гвантанамо во САД.

  Поволна почва за нова генерација на ИСИЛ
  Кампот Ал-Хол е дом на нешто повеќе од 40.000 луѓе, каде што живеат заедно со раселените лица и поединци поврзани со ИСИЛ, од кои некои и самите се жртви на ИСИЛ.

  Во анексот со висока безбедност се сместени околу 6.700 жени и деца поврзани со борците на ИСИЛ од над 60 земји, кои беа турнати во Ал Хол додека СДФ се бореше со ИСИЛ во нивното последно упориште, Багуз, во источна Сирија, во 2019 година.

  Повеќе од половина од населението во кампот се деца, повеќето од нив на возраст под 12 години.

  Освен правните последици од нивниот произволен и неопределен притвор, постојат и јасни безбедносни ризици. Генералот Ерик Курила, шеф на Централната команда на американската војска, во изјава по една од неговите посети на Ал Хол во 2022 година рече дека кампот е „темпирана бомба“.

  „Ова место е буквално почва за следната генерација на ИСИЛ“, рече тој. „Овие млади луѓе се ранливи на радикализација со оглед на нивниот многу лош квалитет на живот.

  Зборувајќи за Си-Ен-Ен, висок функционер на американската влада тоа отворено го кажа: „ИСИЛ сака сите таму да бидат лојални и подготвени“.

  СДФ и САД вршат притисок врз земјите да ги вратат своите граѓани од Сирија, рече претставникот, додавајќи дека ова е единственото остварливо решение за оваа сложена и опасна ситуација.

  Што ги комплицира работите, повеќето од затворениците во кампот доаѓаат од земји кои немаат верност кон коалицијата предводена од САД, вклучувајќи Руси, кинески Ујгури и Сиријци од областите контролирани од режимот, што ја прави веројатноста за трајно затворање на Ал Хол, барем за сега, додаде тој.

  Си-Ен-Ен наведува дека е речиси невозможно затворениците да добијат втора шанса во животот. Од нив се бара покајание, а ретко се дава прошка. Но, кога тоа ќе се случи, амнестија е можна само во логорот Ал-Рој, кој е многу помал и полесен за управување од Ал-Хол, и каде се префрлаат меѓународните затвореници пред да се вратат во нивните земји на потекло.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img