More

  Роџер Федерер откри како го поминува времето во пензија: Играм шах на интернет, ја чистам куќата со правосмукалка

  spot_img

  Роџер Федерер, тенисерот кој најави повлекување од тенисот во септември 2022 година, одржа говор на Американскиот универзитет во Дартмут, кој му додели почесен докторат. Федерер во својот говор зборуваше и за тоа како го поминува слободното време во пензија.

  „Што да правам со моето време? Прво и основно, јас сум татко, па ги возам моите деца на училиште. Играм шах онлајн против странци. Ја чистам куќата со правосмукалка“, рече Роџер, кој исто така истакна дека го мрази зборот „пензија“.

  Тенисерот е во брак со сопругата Мирослава од 2009 година. Имаа четири деца.

  „Можам да се сметам за среќен што ја имам мојата прекрасна сопруга Мирка, која ја прави секоја радост во мојот живот уште посветла, и нашите прекрасни деца Мајла, Шарлин, Лео и Лени овде со мене денес – и уште поважно: ние сме тука еден за друг секој ден“, рече тој.

  Да потсетиме, Федерер пред неполни две години на Инстаграм објави дека се пензионира. Тој напиша емотивно писмо во кое се збогува со тенисот. Во тоа писмо тој ја споменал и сопругата Мирка Федерер.

  „Посебно сакам да и се заблагодарам на мојата неверојатна сопруга Мирка, која живееше секоја минута со мене. Ме загреваше пред финалето, гледаше безброј натпревари, дури и кога беше во осмиот месец од бременоста, и ја трпеше мојата глупава страна повеќе од 20 години“, напиша Роџер и ги спомна своите деца.

  „Исто така сакам да им се заблагодарам на моите четири прекрасни деца кои ме поддржаа, секогаш беа подготвени да истражуваат нови места и да создадат прекрасни спомени. Гледањето на моето семејство како навива за мене од трибините е чувство што ќе го паметам засекогаш“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img