More

  НАСА и Боинг го одложија враќањето на вселенското летало Старлајнер и неговиот екипаж до 18 јуни

  spot_img

  НАСА и Боинг рекоа дека очекуваат Starliner и неговиот прв астронаутски екипаж да се вратат на Земјата од Меѓународната вселенска станица на 18 јуни, подоцна од планираното, додека аналитичарите на мисијата ги истражуваат проблемите кои би можеле да влијаат на неговото враќање.

  Вселенското летало CST-100 Starliner на Боинг првично се очекуваше да се врати на Земјата во петок, по лансирањето на 5 јуни од Флорида со својот прв екипаж од двајца астронаути на НАСА. Оваа мисија е клучен тест пред американската вселенска агенција да го потврди Starliner за рутински летови.

  Претставниците на НАСА во Хјустон се соочуваат со различни фактори во планирањето на враќањето на Starliner: поправки на нефункционалните компоненти на Starliner, временски услови и проблеми со распоредот на ISS, како што се вселенски прошетки од други астронаути на станицата. Дополнителни промени на датумот на враќање на Starliner може да бидат објавени за време на неговата мисија.

  Од вторник, претставниците на мисијата планираат Starliner да се врати на 18 јуни. По околу шест часа, вселенското летало ќе слета на ракетен дострел White Sands во Ново Мексико, Вилкокс Плаја во Аризона или на некоја друга слична однапред одредена локација, во зависност од временските услови.

  Заменик-програмскиот менаџер на НАСА за ISS Дина Контела во вторникот изјави за новинарите дека НАСА открила нов проблем со вентил на Starliner. Блогот на НАСА објавен во понеделникот спомнува дополнителни истекувања на хелиум од погонскиот систем на Старлајнер, покрај четирите веќе идентификувани за време на 24-часовното патување до вселенската станица минатата недела.

  За време на тој лет, пет од нејзините 28 погони откажаа, но НАСА и Боинг успеаја да поправат четири пред да се приклучат во орбиталната лабораторија.

  Starliner може да се прикачи на ISS најмногу 45 дена, соопштија претставници на НАСА.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img