More

  Ајкулата голта, па регургитира мравојад: Научниците велат дека биле шокирани

  spot_img

  Австралиските научници биле изненадени кога виделе тигарска ајкула која пред нив фрлила боцки мравојад, кој е копнено животно.

  Истражувачите од Универзитетот Џејмс Кук во Австралија ги обележувале морските животни на североисточниот брег, во близина на островот Орфеј, кога пред нив се појавила тигреста ајкула долга три метри.

  Откако регургитирала боцкава мравојада, истражувачите веруваат дека таа пливала покрај брегот, во плиткото и на тој начин уловила копнено животно, пренесува РТС.

  „Бевме прилично шокирани од она што го видовме. Навистина не знаевме што се случува“, вели Николас Лубик, член на истражувачкиот тим, додавајќи дека овој вид ајкула ретко го враќа пленот, освен кога е под стрес или нешто не е во ред за неа.

  Боцкистата мравојада (ехидна) е вид на копнено животно кое живее на почвата на Австралија и Нова Гвинеја. Припаѓа на група цицачи кои лежат од јајца, имаат боцки што им излегуваат од телото, а муцката им е како на мравојадите. Точниот број на овие животни во дивината е непознат.

  Тигарските ајкули се сештојади
  Тие се сметаат за чистачи, бидејќи можат да јадат се што им е достапно.

  Тигарската ајкула остана неповредена по нејзината шилеста закуска, а научниците ја означиле со уред за акустична следење пред да ја вратат во водата.

  Како дел од истражувачкиот проект, кој траеше од 2020 до 2023 година, научниците означија 812 риби, зраци и ајкули за подобро да ги разберат нивните движења и однесување.

  Тигровите ајкули се на второ место по бројот на напади врз луѓе, веднаш зад белите ајкули, според Меѓународното досие за напади на ајкули.

  Според истражувањето спроведено од познатиот натуралист Дејвид Атенборо, боцкавиот мравојад или ехидна со долг клун се смета за загрозен вид и е на Црвената листа на Меѓународната унија за заштита на природата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img