More

  Орбан: Кога Трамп ќе се врати, имаме шанса да ја запреме војната во Европа

  spot_img

  Унгарија мора по секоја цена да се држи настрана од мисијата на НАТО во Украина, изјави во петокот унгарскиот премиер Виктор Орбан, еден ден откако генералниот секретар на алијансата изјави дека нема планови за испраќање војници во земјата разурната од војна.

  Во интервју за унгарското јавно радио, Виктор Орбан рече дека Будимпешта нема да учествува ниту во фазата на планирање на таа мисија, предупредувајќи на ризикот унгарските единици да бидат префрлени под команда на НАТО и дека унгарската територија ќе биде искористена доколку мисијата на Алијансата во Украина започнува.

  „Ќе изгубиме клучен дел од нашиот суверенитет ако тоа се случи, тогаш нема да можеме да ги држиме унгарските војници надвор од војната“, рече Орбан, цитиран од унгарската новинска агенција МТИ.

  Тој најави дека моментот кога Унгарија ќе се повлече од сите подготовки на НАТО за мисијата во Украина е „многу блиску“. Тој додаде дека за таков чекор прво мора да се разговара со сегашниот и идниот генерален секретар на Северноатлантскиот договор. Актуелниот шеф на Алијансата, Јенс Столтенберг, во четвртокот изјави дека НАТО не планира да испраќа војници во Украина.

  „Мораме јасно да ставиме до знаење дека Унгарија има право да се држи до основниот договор за НАТО на кој се приклучивме“, рече Орбан, нагласувајќи дека НАТО е дефиниран како одбранбен сојуз.

  Европа во „воена психоза“
  Унгарскиот премиер тврди дека Европа е во „состојба на воена психоза“ што логично може да резултира со пристигнување на западни војници на украинска територија.

  Гледајќи наназад, лесно може да се види дека „се движиме побрзо и побрзо кон отворен конфликт“, тврди Орбан.

  „Оние кои велат дека нема закана од директна војна, го мамат народот.

  И унгарскиот премиер смета дека има кампања за замолчување на политичарите кои се залагаат за мир. Тој го наведе нападот врз словачкиот премиер Роберт Фиц и наводното блокирање на покривањето на Маршот на мирот што се одржа во Унгарија минатата сабота.

  Се подготвува директен конфликт, предупреди Орбан, додавајќи дека „се наоѓаме на само неколку сантиметри од точката од која нема враќање“.

  Изборите за ЕП „шанса да се запре војната“
  Орбан ги даде своите мрачни предупредувања во пресрет на изборите за Европскиот парламент што се одржуваат оваа недела, за кои смета дека се шанса да се запре ескалацијата на војната.

  „Имаме шанса да ја запреме војната“ на тие избори, смета унгарскиот лидер.

  „Тогаш ќе имаме неколку тешки месеци до изборите во САД, кои можеме да ги преживееме“.

  И кога претседателот Доналд Трамп ќе се врати, „можеме да формираме пан-западна трансатлантска мировна коалиција“ и да ја запреме војната, заклучи тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img