More

  504 новозаболени лица со ковид-19, две лица починаа

  spot_img

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 504 новозаболени лица со ковид-19, како последица на вирусот се починати две лица, а пак како оздравени се водат 321 пациент.

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи на ковид-19 во Скопје – 264, Битола – 38, Велес – 30, Куманово – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 19, Тетово и Струмица – по 15, Струга – 11, Кичево – 10, Штип – 6, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 5, Неготино – 4, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Демир Хисар – по 3, Радовиш – 2, Делчево, Берово, Кратово и Македонски Брод – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (504), регистрирани се 133 реинфекции.

  Регистриран e 321 оздравен пациент од Скопје – 166, Битола – 24, Куманово – 16, Тетово, Кавадарци и Охрид – по 14, Велес и Штип – по 12, Гостивар – 9 , Пробиштип – 6, Прилеп и Неготино – по 5, Радовиш и Крива Паланка – по 4, Кочани, Гевгелија и Валандово – по 3, Струмица – 2, Делчево, Дебар, Богданци, Кратово и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица од Свети Николе (75) и Куманово (72), починати во домашни услови, пријавени за починати на 16.06.2022 и 30.06.2022г.

  Направени се 1.385 тестови преку: ИЈЗ-211, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–88, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-18, Генеа-15, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-4, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 621.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.096.095 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 318.138, бројот на оздравени пациенти е 306.309, на починати е 9.339, а бројот на активни случаи изнесува 2.490

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img