More

  Зошто кожата ни е сува во постудените денови и што да правиме?

  spot_img

  Лекарите објаснија како студот влијае на нашата кожа, која станува значително посува и понапорна за нега во постудените сезони.

  Студот, промените на температурата внатре и надвор од просторијата, недостатокот на витамин Д значително влијаат на кожата која станува сува и досадна. Сепак, тие не се единствените виновни за оваа дехидрација.

  Во студените денови кожата е изложена на тешки услови, но покрај нив силно влијание имаат и настинките, а лекарите објаснија зошто е тоа така.

  „Ова обично се должи на лековите што ги земаме за борба против инфекции. Исто така, долгите периоди поминати дома или во кревет се одговорни за сува кожа, бидејќи ја лишуваат нашата кожа од витамин Д, објасни д-р Рос Пери.

  Освен недостатокот на витамин Д и лекови, престојот во постојано загреани простории придонесува и за сува кожа. Исто така, нашата здравствена состојба секогаш се одржува со изгледот на нашата кожа. Имено, кога се чувствуваме лошо, обично не сакаме толку темелно да се грижиме за нашата кожа и често прескокнуваме нанесување на хидратантни креми, што дополнително ја зголемува дехидрацијата на кожата.

  Како да ја одржиме хидратацијата на кожата кога сме настинати?
  За да го ублажите овој непријатен ефект на сувост, неколку мали чекори во вашата рутина за убавина може да направат голема разлика.

  Пред сè, треба да избегнуваме употреба на агресивни средства за отстранување шминка и чистење, како што се марамчиња или средства за чистење кои содржат киселини. Тогаш вреди да се потпрете на креми богати со навлажнувачки состојки како хијалуронска киселина или глицерин за повторно стимулирање на хидратацијата во површинскиот слој на кожата.

  Се препорачува нанесување на дебел слој ноќен крем, кој ќе и помогне на кожата да се регенерира во текот на ноќта, што е идеално за будење до блескав тен.

  Конечно, штом здравствената состојба ни го дозволи тоа, експертите советуваат кратка прошетка на отворено, по можност во текот на денот, за да се надомести недостатокот на витамин Д, пренесува tportal.hr.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img