More

  Зошто Харков е важен за Русија?

  spot_img

  Целта на новата руска офанзива е вториот по големина украински град Харков. Битките за него би можеле да бидат покрвави од оние за Доњецк или Мариупол.

  Две години по неуспешниот обид за заземање на Харков, Русија повторно го нападна овој град. Експертите до неодамна беа сигурни дека операциите кај Харков се дел од руската пропагандна кампања бидејќи Русија нема доволно војници за да го освои градот, пишува Дојче веле.

  Но, руската армија на почетокот на мај брзо зазеде неколку села на северот од областа Харков, па загриженоста за судбината на Харков се зголеми. За Киев, влогот не се само дополнителни територијални загуби. За Украина, Харков е клучен град на многу начини. Економски и културен центар, но и симбол на способноста на Украина да се брани од руската инвазија.

  Што треба да се знае за Харков?
  Назад во царска Русија, Харков беше голем град. Од 1919 до 1934 година, тој бил првиот главен град на советска Украина. Иако населението во градот подоцна претежно зборуваше руски, украинската култура процвета овде во дваесеттите и триесеттите години на минатиот век, чии истакнати претставници станаа жртви на теророт на Сталин. Имињата на многу писатели и поети од таа генерација на „извршената преродба“ станаа познати само во независна Украина.

  Во советската ера, Харков беше транспортен, индустриски и научен центар. Од советско време, Харков зачувал високотехнолошки наследство и важни факултети како Карасин, Правниот факултет и Радиоелектроника, како и единствениот воздухопловен институт во Украина. Во еден научен институт во Харков, фисија на атомско јадро (нуклеарна физика) е постигната за прв пат во триесеттите години на минатиот век.

  Харков е 40 километри од границата со Русија, на раскрсницата на важни патишта кои водат од запад кон исток и од север кон југ, вклучувајќи го и правецот од Москва преку Ростов на Дон до Крим.

  Градот до неодамна произведуваше делови за хидроцентрали, термоцентрали и нуклеарни централи, како и компоненти за авиони, трактори и тенкови. Покрај тоа, најголемиот украински пазар – Барабашово се наоѓа во центарот.

  Харков – местото на поразот на Путин
  Поради зголеменото пукање од руска страна и прекините на електричната енергија, многу компании не можат да работат со полн капацитет. Малку е веројатно дека Украина би можела да ги пренесе сите на побезбедно место. Потребни се пари, товарни возови и многу време. И има недостиг од сите тие ресурси. Некои помали компании се преселија во западна Украина уште во 2022 година. Во април, украинските медиуми објавија дека два индустриски гиганти од Харков, кои се споија пред рускиот напад, одлучиле да основаат свои претставништва на западот на земјата.

  Русија не криеше дека сака да го освои Харков. Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев отворено објави дека Харковската област ќе биде петтиот регион на Украина што ќе биде припоен кон Русија во есента 2022 година. Успешната контраофанзива на украинската армија ги осуети тие планови. Руската армија буквално побегна од регионот Харков, оставајќи зад себе оружје, опрема и муниција.

  Аналитичарите не се сомневаат во желбата на Русија да се одмазди за тој пораз. Загубата на Харковската област би била тежок удар за Украина во однос на енергетската безбедност. Економските последици би биле поголеми отколку со загубата на Доњецк и Мариупол. Според државната статистика, во 2019 година, Харков и неговиот регион беа трети по придонес во бруто домашниот производ (6,3 отсто), зад Киев и Дњепропетровск. Регионот Харков има најголеми резерви на гас во земјата, што би можело речиси целосно да ги задоволи потребите на Украина.
  Логистички центар на украинската армија

  Битката за Харков би можела да биде најкрвавата досега. Градот зафаќа 350 квадратни километри каде според сегашните официјални проценки живеат околу 1,3 милиони луѓе. Тоа е отприлика колку Минхен. Затоа, во градот живеат ист број луѓе како и пред рускиот напад на Украина. Иако многу жители го напуштија градот, многу од нив дојдоа од области зафатени од војна во Донбас и други региони.

  Кога во 2014 година, проруски активисти со дискретна помош на руските тајни служби се обидоа да ја преземат власта во градовите во источна Украина, успеаја во Доњецк и Луганск. Во Харков брзо беа избркани од зградата на регионалната администрација. Кога започна војната во Донбас во истата година, Харков стана логистички центар на украинската армија, но и центар на волонтерското движење. Во градот се поправа воена опрема и оружје, се згрижуваат ранетите. Харковската област има задржано бројни воени објекти од советската ера. Меѓу нив има магацини за оружје и воен аеродром.

  Руската офанзива во оваа област не ја изненади Украина. Околу градот Харков беа изградени неколку одбранбени линии. Но, тие не го покриваат поширокото поле. Покрај тоа, Русија има голема стратешка предност бидејќи може да го таргетира Харков од нејзина територија. Украина може да одговори само со оружје со помал дострел, но не и со западни ракети со поголем дострел. Тоа не го дозволуваат договорните услови според кои Западот испорачува оружје. Велика Британија неодамна изрази подготвеност да смени го тоа. За повеќето други западни земји тоа е табу – тие не сакаат Украина да ја таргетира руската територија со нивното оружје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img