More

  Чајот кој Кинезите го пијат на празен стомак го забрзува варењето и ги чисти цревата, а е еликсир на младоста за кожата

  spot_img

  Традиционалниот билен чај од лотос многу го сакале жените во виетнамската кралска палата, а се вели дека сакала да го пие и кинеската принцеза Јанг Гуи.

  Чајот од лотос најчесто се прави со сушење на листовите од лотос, а се карактеризира со блага арома.

  Освен што го исфрла вишокот вода од телото, помага и при варење. Ја регулира и функцијата на гастроинтестиналниот тракт и придонесува за одржување на здрав дигестивен систем.

  Покрај тоа, шолја чај од лотос може да делува како регулатор на менталниот и физичкиот стрес и помага да се намали напнатоста.

  Повеќето луѓе консумираат чај од лотос пред спиење, бидејќи тој обезбедува подобар сон, кој исто така ви помага полесно да се разбудите следното утро, пишува Zapodzena.rs.

  Кај Виетнамките е популарен како „чај што разубавува“, бидејќи наводно ја одржува кожата убава, а влијае и на слабеењето.

  Како да консумирате чај од лотос
  Вклучувањето на чајот од лотос во вашата дневна рутина е одличен начин да се грижите малку повеќе за себе. Не заборавајте да го пиете кога сте под стрес или кога сте јаделе премногу.

  Постојат 3 типа на чај од лотос:

  Чајот од листовите на лотос се суши и се прави чај. Во оваа форма помага при слабеење.

  Чајот од лотос содржи мирис на цветови од лотос и се добива со мешање на цветови од лотос.

  Чајот од лотосовото семе се прави со сушење на семето на семето од лотос и е исклучително горчлив.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img