More

  Зеленски го назначи Шевченко за свој советник

  spot_img

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи поранешниот фудбалер Андриј Шевченко за свој советник.

  Оваа вест е објавена на сајтот на претседателот на државата, а за неа пишуваат и украинските медиуми.

  Во објавениот декрет не беше прецизирано каква ќе биде функцијата на легендарниот фудбалер.

  Шевченко во текот на кариерата играше за Динамо Киев, Милан и за Челзи, а во 2004 година ја освои Златната топка.

  Тој беше селектор на Украина од 2016 до 2021 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img