More

  Зеленски ги откажа сите претстојни посети во странство поради руската офанзива

  spot_img

  Украинската армија почна да преместува единици во регионот Харков со цел да ги намали загубите, јавуваат странските агенции. Во светлината на засилените руски напади, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги откажа сите идни посети во странство.

  Украина почна да ги повлекува своите војници од неколку села во областа во последните денови по напредувањето на руските сили во регионот Харков. Во околината на селата Вовчанск и Лукјанци, како одговор на копнените напади на руската армија, се случија движења на украинските единици на попогодни позиции со цел да се намали бројот на жртвите и загубите на нивна страна, украинската армија објави ноќе.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски, исто така, ги откажа сите идни посети во странство, бидејќи украинската армија се обидува да спречи нови напади, објави Би-Би-Си. Портпаролот Сергеј Никифоров рече дека по налог на Зеленски се поместени и координирани нови датуми за „сите меѓународни настани планирани за наредните денови“. Меѓу нив е и петочната посета на Мадрид.

  И руската и украинската страна, за време на повеќе од двегодишната војна, постојано се осврнуваа на повлекувањето на нивните војници како трансфери на попогодни позиции, пренесува француската новинска агенција АФП. Генералштабот на украинската армија соопшти дека и покрај тешката ситуација, на руските окупатори нема да им биде дозволено да стекнат предност на бојното поле.

  Украински војник во Доњецката област Украински војник во Доњецката област (Фото: ПРОФИМЕДИЈА)
  Споменатите погранични села во регионот Харков се оддалечени 30 километри и беа цел на руските напади во последната руска офанзива. Затоа Киев во последните денови испрати засилување на оваа област, кое сега го преместуваат или повлекуваат.

  Воените аналитичари оценуваат дека токму тоа е стратегијата на руската страна, која го принудува Киев да се пресели од своите позиции околу градовите Часив Јар во Доњецката област, каде што напредуваат и руските сили. „Најтешката ситуација во моментов е токму во регионите на Доњецк и Харков“, потврди украинскиот претседател Зеленски во своето обраќање во вторникот вечерта.

  И покрај тешката ситуација на фронтот, украинските сили ноќе повторно ја нападнаа руската територија долж границата со ракети и дронови. Руската воздушна одбрана пресретнала и уништила 17 украински беспилотни летала и десет проектили атамс, соопшти денеска Министерството за одбрана во Москва. Гувернерот на Ростовската област, Василиј Голубев, пак, на Телеграм објави дека два дрона предизвикале експлозија во складиште за гориво во Ростовската област на југот на земјата, каде што се наоѓа и седиштето на руската армија за операции во Украина. . Според него, нема жртви, а не избувнал пожар во областа, пренесува француската новинска агенција АФП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img