More

  Израел започна нови напади врз Газа додека продолжуваат преговорите за примирје

  spot_img

  Израел вчера нападна цели во Појасот Газа, откако ја презеде контролата врз главниот граничен премин со Египет, каде преговарачите се обидуваат да ја искористат последната шанса да придонесат за договор за прекин на огнот.

  По неколкунеделното објавување на почетокот на копнената офанзива на пограничниот град Рафах, и покрај меѓународното противење, израелските тенкови вчера влегоа и зазедоа клучен премин за испорака на помош на опколената палестинска територија.

  Белата куќа го осуди нарушувањето на хуманитарните испораки.

  Влегувањето во јужниот град Газа преполн со раселени цивили доаѓа додека посредниците во Каиро се обидуваат да постигнат договор за ослободување на заложниците и примирје во седуммесечната војна меѓу Израел и екстремистичкиот Хамас.

  Анонимен функционер на Хамас предупреди дека тоа е „последната шанса“ на Израел да ги ослободи десетиците заложници што сè уште се држат во Газа.Египетскиот Ал-Кахра њуз објави дека сите страни, вклучително и Израел, се согласиле да ги обноват преговорите, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно изјави дека израелската делегација е веќе во Каиро.

  Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, оцени дека тоа не е безначајно.

  И покрај разговорите во египетскиот главен град, очевидци и локална болница известија за израелски напади низ Појасот Газа минатата ноќ и утринава, вклучително и околу Рафах.

  Во напад во разурнатиот град Газа на север, седум членови на исто семејство загинаа во стан, а уште неколку луѓе беа ранети, објави болницата Ал-Ахли.

  Израелската операција во Рафах започна неколку часа откако Хамас доцна во понеделникот објави дека го прифатил предлогот за прекин на огнот, за кој Израел рече дека е далеку од претходно договореното.

  И покрај тоа, Палестинците се радуваа на улиците на Газа, но радоста кратко траеше.

  Жител на Рафа изјави дека денот се претворил во крвава ноќ, а израелското бомбардирање им ја одзело радоста.

  Нетанјаху ја опиша операцијата во Рафах како важен чекор во лишувањето на Хамас од премин што е од клучно значење за воспоставување на владеење на теророт.

  Сепак, на хуманитарните агенции исто така им е забранет пристапот, а генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш (Гутереш) апелираше до Израел да го отвори преминот Рафа и неговиот Керем Шалом, бидејќи тоа е особено штетно за и онака ужасната хуманитарна ситуација.

  Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, рече дека затворањето на преминот е неприфатливо и изрази надеж дека Керем Шалом ќе биде отворен денеска, што и се случи.

  Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, сепак, рече дека Израел би можел да ја продлабочи операцијата во Газа доколку преговорите не успеат да ги вратат заложниците дома.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img