More

  Зеленски е во тесно, ќе им даде голема територија на Русите?!

  spot_img

  Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат поголема територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот најнов и најсериозен апел, до Конгресот на САД, да усвои пакет од повеќе милијарди долари, објави Си-Ен-Ен.

  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден се обидува да протурка пакет меѓународна помош од 95 милијарди долари низ Претставничкиот дом, а пакетот вклучува 60 милијарди долари за Украина. Сенатот го усвои овој пакет пред 1 месец.

  Зеленски предупреди дека недостатокот на помош е драматичен и може да ги загрози големите украински градови.

  – Ако нема поддршка од САД, тоа значи дека немаме противвоздушна одбрана, ракети „Патриот“ и артилериски гранати од 155 милиметри. Тоа значи дека ќе се вратиме, ќе се повлечеме, чекор по чекор, со мали чекори – изјави Зеленски.

  Тој истакна дека Киев ќе биде принуден да направи помалку во војната и да ги зачува ресурсите, што може да има сериозни последици.

  – Ако ви требаат 8.000 куршуми дневно за да ја одбраните линијата на фронтот, а имате само, на пример, 2.000 гранати, немате друг избор освен да направите помалку. Ако пукне, Русите би можеле да ги нападнат големите градови – објасни тој велејќи дека решението може да биде скратување на линијата на фронтот.

  Голем дел од источна Украина е под руска воена контрола откако Москва ја започна својата инвазија пред повеќе од 2 години.

  Минатиот месец Киев објави дека се повлекува од Авдијивка, еден од најголемите градови на источниот фронт, кој со месеци беше под руска опсада и беше целосно уништен.

  Иако нејзината стратешка важност е ограничена, загубата на Авдијивка и Бахмут, кои Русите ги зазедоа лани, укажува на фактот дека војната стана во корист на Русија.

  Неодамна, Русија ги зајакна нападите на пограничните села со Украина бидејќи рускиот претседател Владимир Путин ја покрена можноста за создавање „санитарна зона“ внатре во Украина за заштита на југозападните региони на неговата земја.

  Неизвесниот американски закон за меѓународна помош на крајот можеби нема да изгледа како пакетот од 95 милијарди долари што го усвои Сенатот. Имено, републиканците сакаат да видат некаква програма за заем.

  – Во меѓувреме, Украина се обидува да најде начин да не се повлече. Украина засега има цек да ја одржи стабилна ситуацијата на првата линија. Ако фронтот остане стабилен, Украина може да вооружи и обучува нови бригади во задниот дел за да започне нова контраофанзива подоцна оваа година – рече Зеленски.

  Тој нагласи дека опциите на Украина зависат од тоа што ќе одлучи Конгресот.

  – Не можеме да губиме повеќе време – изјави украинскиот претседател.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img