More

  Заврши сослушувањето на родителите на убиеното девојче од Бор!

  spot_img

  Во Вишото јавно обвинителство Зајечар штотуку заврши рочиштето на родителите на убиената Данка Илиќ (2) од Бор. Пренесуваат српските медиуми, Ивана и Милош Илиќ дале искази посебно, прво мајката, а потоа таткото.

  Според српски Курир, на распитот на родителите на убиеното девојче присуствувале и обвинетите за нејзината смрт – Дејан Драгијевиќ (50) и Срѓан Јанковиќ (50).

  – И Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ биле во собата кога сведочеле мајката, а подоцна и таткото на малата Данка. На мајката ѝ објаснивме дека со закон ќе го спречиме присуството на обвинетите, но таа ни одговори, што сите нѝ изненади, дека воопшто не ѝ пречело што двајцата ќе бидат присутни. Така, по желба на мајката, не го спроведовме она што веќе го решивме вчера, а тоа е да ги спречиме убијците да бидат на неколку метри од бремената мајка чие дете, како што се сомнева, беше брутално убиено по законски норми – се вели во неофицијалната информација од обвинителството во Зајечар.

  Според информациите, таткото и мајката не кажале апсолутно ништо ново на рочиштето.

  Тие ги раскажаа движењата на тој ден, на 26 март, кога исчезна Данка, а подоцна се испостави дека е убиена, бидејќи тоа прашање им го поставил обвинителот. Двајцата родители беа видно потресени, паднаа по неколку солзи додека зборуваа, но не кажаа ништо ново што јавноста веќе не го знае.

  – Овде сме од 8 часот. Разговарав со обвинителот од 8:15 до 11 часот. Раскажав сѐ што се случи од тој ден – изјави мајката на убиената Данка, која инаку е бремена во 6-от месец и додаде:

  – Сето ова е стресно за сите нас, за нашето постаро дете, за детето што го носам – додаде таа.

  По неа со обвинителот разговараше и нејзиниот сопруг и како што ни објасни не може да опише како се чувствува.

  – Не можев да видам кој седи зад мене. Стоејќи со службеникот зад мене. И не знам дали осомничените биле во иста просторија. Не можам да опишам како се чувствувам – изјави таткото на убиената Данка Илиќ.

  Таткото рече дека никогаш не ги видел осомничените за убиството на Данка.

  – Никогаш во животот не сум ги видел тие луѓе. Тој ден прашав дали виделе мало дете. Ние сме под огромен притисок од јавноста, пред сѐ од новинарите. Но, кога сето ова ќе заврши, ќе разговараме. Не дававме интервјуа. Новинарите не пресретнаа пред продавницата. И што да кажеме? – рече таткото и додаде:

  – Ни пишуваат разни луѓе, некои нудат поддршка, некои обвинуваат, дури и вештерки нѐ контактирале. Нашите семејства се со нас. Денеска дојдовме со нив, моите родители се тука… – рече тој на крајот.

  Обвинителството не сака да зборува за однесувањето на мајката и таткото на средбата со убијците за да ги заштитат како што велат повредените родители.

  УБИЈЦИТЕ НА ДАНКА СО ЛИСИЦИ НА РАЦЕТЕ ОДНЕСЕНИ НА СОСЛУШУВАЊЕ Ќе бидат испратени и на психијатриско вештачење

  „МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“ Родителите на убиеното девојче првпат ја раскажаа својата приказна

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img