More

  Кремљ ги предупреди САД на „фатални последици“ поради нивната политика кон Украина

  spot_img

  Кремљ во понеделникот рече дека САД би можеле да се соочат со „фатални последици“ доколку ги игнорираат предупредувањата на Москва дека Украина не треба да користи американско оружје за да ја нападне Русија.

  „Сакам да ги предупредам американските лидери за погрешни пресметки кои би можеле да имаат фатални последици“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесе руската државна новинска агенција РИА. „Од непознати причини, тие ја потценуваат сериозноста на рускиот одговор што би можеле да го добијат“.

  Минатата недела, администрацијата на Бајден и даде дозвола на Украина да користи американско оружје за да нападне воени цели на руска територија, како и некои европски влади.

  Киев побара поголема флексибилност во употребата на западното оружје додека руските сили напредуваат во украинскиот регион Харков.

  Американскиот претседател Џо Бајден „неодамна му наложи на својот тим да го обезбеди правото на Украина да користи американско оружје за цели на контранапад во Харков со цел да се одмазди на руските сили кои ги напаѓаат или се подготвуваат да ги нападнат“, изјави американски претставник за Политико, додавајќи дека политиката на дозволувањето на удари од долг дострел внатре во Русија „не се промени“.

  Путин минатата недела го предупреди Западот да не дозволи Украина да го користи своето оружје за да ја нападне Русија. „Континуираната ескалација може да доведе до сериозни последици“, рече Путин на 29 мај. „Ако овие сериозни последици се случат во Европа, како ќе се однесуваат САД, со оглед на нашиот паритет во областа на стратешкото оружје? додаде рускиот лидер.

  Рјабков ја повика американската администрација на „многу значајното предупредување“ на Путин, додавајќи дека „тоа мора да се сфати со најголема сериозност“ и дека американските власти треба „да инвестираат време и детално да го проучат кажаното“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img