More

  Запленета поголема количина Кокаин во пристаниште Бар, скриен во палети со ѓубриво за печурки од тартуфи

  spot_img

  Црногорската полиција откри поголемо количество кокаин скриено во палети со ѓубриво за печурки тартуфи во пристаништето Бар, објави подгорички Вијести. Дневник, повикувајќи се на албанските медиуми, наведува дека дрогата била конфискувана вчера, бидејќи товарот од 400 килограми хемиско ѓубриво помешано со кокаин го зел албански државјанин и се упатил кон Тирана, по што следеле апсења во околината на главниот град. Албанија.

  Дрогата пристигнала во пристаништето Бар кон средината на јули годинава, но полицијата одлучила да го одложи заплената на кокаинот додека не се појави нарачателот, односно додека не се провери товарот, поранешниот директор на Царинската управа на Црна Гора, За вести потврди Раде Милошевиќ, чии службеници го откриле спорниот товар.

  Албански државјанин ја зел пратката во четвртокот, а црногорските и албанските полицајци го следеле кон Албанија, по што на територијата на таа земја следела акција за апсење, пишува Вијести.

  Според тој медиум, во акцијата за следење и одземање на дрога била вклучена и специјализираната американска агенција за борба против дрога и сузбивање наркотици ДЕА.

  По откривањето на сомнителна пратка од 20 палети натоварени со вештачко ѓубриво, според извештајот на црногорското обвинителство, увидот утврдил дека во вреќите имало хемиски распаднат кокаин.

  Полицијата и обвинителството на Црна Гора засега не соопштуваат ништо за заплената.

  Подгорички дневник наведува дека нарачателот на пратката е лице од Тирана и пренесуваат медиумите во Албанија дека досега во таа земја се уапсени 15 лица, кои се сомничат дека се поврзани со сомнителната пратка.

  Ова е трета заплена на поголема количина кокаин откриена на територијата на Црна Гора од август минатата година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img