More

  Вучиќ: Не потпишав, бидејќи не сакам да склучувам правни договори со Косово

  - Advertisement -

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во обраќањето до јавноста од зградата на Претседателството, по вчерашната рунда преговори со Косово во Охрид истакна дека е важно Србија повеќе да не зависи само од добрата волја на Приштина, што е позитивен развој на настаните во преговорите, „но и за тоа колку сме подготвени да направиме одредени работи“.

  По читањето на целиот Анекс на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, тој рече дека не го потпишал ниту Договорот ниту Анексот „пред се затоа што Србија е меѓународно призната држава, Косово не е за мене, а јас го правам не сакаат да склучуваат меѓународни правни договори со Република Косово“.

  Имам неподносливи болки во десната рака и можам само да потпишам со неа, а таа болка ќе продолжи во следните четири години“, се пошегува Вучиќ.

  Тој посочи дека неговите изјави се значајни за државата и затоа недвосмислено зборува за црвените линии за Србија, кои се противење на признавањето на Косово и неговиот прием во ОН.

  „Токму затоа не го потпишавме како што ЕУ го нарече договорот или анексот“, рече тој.

  Тој посочи дека Србија е подготвена да работи на имплементација до нејзините црвени линии.

  „Ние го прифаќаме концептот, ќе работиме на имплементација, а ние сме многу поподготвени од некој во Приштина, кој е подготвен да потпише, а тој е подготвен да потпише бидејќи тоа би резултирало со формално-правна обврска Србија да се согласи со Независноста на Косово“, рече Вучиќ.

  Исчезнати лица
  Тој изјави дека важен член за кој ќе се разговара се исчезнатите лица.

  Сите сакаат да се реши проблемот со исчезнатите лица, мајката на сите сака да знае каде е закопано нејзиното дете или не“, рече Вучиќ.

  Тој рече дека до сега Приштина го користела прашањето за исчезнатите лица како инструмент за притисок врз Србија, „од што ќе произлезат материјални и формални правни последици за воената отштета што Србија наводно треба да му ја плати на Косово“.

  „Србија сака да ги нормализира односите, ние сакаме да живееме нормално со Албанците, затоа ја создадовме идејата за Отворен Балкан“, посочи тој и додаде дека „треба да развиеме доверба и да не правиме луѓето да се плашат едни од други“. .

  Тој рече и дека мешовитата комисија утврдила дека има 3.272 исчезнати лица, наведувајќи дека верува оти ќе успееме да најдеме решение за ова.

  Дури сега навистина доаѓаат разговорите за овие прашања“, посочи тој.

  Трите столба на Курти за ЗСО не беа прифатени
  Кога станува збор за прашањето за ЗСО, Вучиќ рече дека за Србија е многу важно во Анексот јасно да се споменат договорите постигнати во процесот на дијалог, алудирајќи на спомнувањето на планот на Ахтисари од страна на косовскиот премиер Аљбин Курти.

  „Не сме заинтересирани за Ахтисари, не сме го усвоиле, тој не е дел од процесот на дијалог“, рече тој и додаде дека Србија е задоволна од постигнатото во дијалогот.

  Тој изјави дека Курти при разговорот ги презентирал своите три столба на кои сакал да се формира ЗСО, што не било прифатено.

  „Првиот столб е Уставот на Косово, вториот столб е едностраната изјава на Федерика Могерини до Иса Мустафа дека овие (ЗСО) не треба да бидат извршни овластувања и третиот столб е писмото до уредниците потпишано од Дерек Шоле и Габријел Ескобар. Можно ли е, луѓе, материјален и формален извор на правото да биде текстот во весникот. Успеавме да се избориме постигнатото во дијалогот да се спроведе“, рече Вучиќ и додаде дека „имаме потписи на четири договори врз основа на кои треба да се формира ЗСО“.

  Тој истакна дека јужно од Ибар живеат малку повеќе Срби отколку на север.

  „Сите луѓе (јужно од Ибар) живеат како во гето, немаат ниту институционална рамка… Сите чекаат да фатат рака за Косовска Митровица и нејзиниот северен дел. ЗСО ни треба секаде каде што живеат Срби, но секако многу повеќе на југ отколку на север. Ова на Србите ќе им даде институционална рамка за нивните постапки… тела кои ќе комуницираат и со централните власти“, рече Вучиќ.

  Зголемување на социјалната помош за Србите и Ромите од Косово
  Вучиќ изјави дека од идниот месец за 5.607 Срби и Роми од Косово, кои добиваат државна социјална помош, таа ќе биде зголемена од единаесет на 20 илјади динари.

  Тој додаде дека на многу места во Косово е невозможно да се најде работа и затоа Србија сака да им помогне на ранливите категории.

  Тој побара од корисниците на социјална помош во централна Србија да се обидат да најдат работа, бидејќи, како што вели, годинава во Србија работеле 100.000 работници од странство, а многумина не сакале да работат.

  „Наскоро ќе имаме разговори со претставниците на народот од Косово и Метохија, до јуни ќе се обидам да го посетам Косово на ден-два, да разговарам со луѓето за да видиме што друго можеме да направиме за да помогнеме“, рече Вучиќ.

  Тој додаде дека формирањето на Заедницата на српските општини ќе биде важно ако, на пример, постои волја да се изгради пат со четири ленти од Косовска Митровица до централна Србија, тогаш на барање на ЗСО Србија ќе може да го финансира .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img