More

  Воспаление на очните капаци: Причина, симптоми и третман на феномен кој може да стане хроничен – и непријатен

  spot_img

  Иако овој феномен може да биде многу непријатен, тој обично не предизвикува трајно оштетување на видот и не е заразен.

  Очните капаци, односно очните капаци и трепките, ги штитат очите од повреди, прашина и други закани. Тие, пак, содржат лојни жлезди кои можат да се блокираат или иритираат, предизвикувајќи воспаление на очните капаци или блефаритис.

  Овој феномен е најчеста причина за синдром на суво око, при што окото не произведува доволно солзи.

  Не може секогаш да се утврди точната причина за воспаление на очните капаци, но различни фактори можат да го зголемат ризикот од блефаритис. Оние кои се борат со првут на веѓите или скалпот имаат поголем ризик од развој на блефаритис.

  Причините за блефаритис може да бидат следниве:

  – алергиска реакција на козметички производи

  – бактериска инфекција

  – несакани ефекти на лекови

  – дефект на лојната жлезда

  – грини или вошки на трепките

  – проблеми со хормоните

  – вирусна инфекција

  Воспалението на очните капаци е поврзано и со кожни болести како што се себороичен дерматитис, розацеа и разни егземи.

  Видови на блефаритис
  Постојат два вида на воспаление на очните капаци, иако може да имате еден или два типа во исто време.

  1. Преден блефаритис

  Овој тип на блефаритис го зафаќа надворешниот дел на окото, каде што трепките се спојуваат со очниот капак. Најчесто се јавува поради бактерии на кожата или првут од скалпот или веѓите. Алергии или грини од прашина, исто така, може да предизвикаат преден блефаритис, но ова е ретко.

  2. Заден блефаритис

  Задниот блефаритис ја зафаќа надворешната страна на внатрешниот раб на очниот капак, делот што го допира окото. Тоа е дисфункција на меибомските жлезди, кои лачат себум во солзавецот.

  Овој тип на блефаритис се јавува поради блокирање на масните жлезди во очните капаци, а може да биде предизвикан од вообичаени кожни заболувања како што се розацеа и првут на скалпот.

  Симптоми на воспаление на очните капаци
  Блефаритисот може да се појави во акутна или хронична форма, а симптомите обично се многу непријатни и се посилни во утринските часови. Двете очи обично се засегнати, а симптомите на блефаритис вклучуваат:

  – црвенило на рабовите на очните капаци

  – насолзени очи

  – чешање на очните капаци

  – масни очни капаци

  – уморни очи

  – чувствителност на светлина

  – честа појава на јачмен

  – бавен раст на трепките

  – паѓање на трепките

  – лушпи на рабовите на очните капаци

  – чувство на туѓо тело во очите

  – чувство на печење во очите

  Воспалението на очните капаци може да доведе и до други проблеми со очите како што се:

  1. Јачмен

  Црвена, болна грутка на очниот капак предизвикана од блокирана лојна жлезда.

  2. Халазион

  Тоа е тврда, безболна грутка на очниот капак предизвикана од блокирана лојна жлезда. Често се случува кога имате јачмен кој нема да исчезне. Халазионот често ќе исчезне сам по себе.

  3. Суво око

  Кога себум и лушпи се акумулираат во солзавецот (тенок слој солзи на површината на окото).

  4. Оштетување на рожницата

  Во тешки случаи, блефаритисот може да ја повреди рожницата поради оток, иритација на очните капаци или трепките кои растат во погрешна насока.

  5. Хронично црвено око

  Блефаритисот може да предизвика белиот дел од окото постојано да изгледа црвено.

  6. Лузни на очните капаци

  Третман на воспаление на очните капаци
  Иако блефаритисот често се повторува и не е лесен за лекување, можете да го излечите дома. Редовната хигиена на лицето, скалпот и очните капаци може да помогне во ублажување на симптомите, особено топли облоги и чистење со специјални крпи за очните капаци.

  Исто така, во случај на блефаритис, се препорачува избегнување шминка и ставање на какви било козметички производи на очните капаци и во нивна близина за да се спречат можни иритации, алергии и влошување на симптомите. Доколку забележите некои од симптомите, во никој случај не допирајте ги очните капаци со неизмиени раце или ставајте контактни леќи.

  Ако немате инфекција, вашиот лекар може да ви препише стероиди, капки за очи или маст за намалување на воспалението, како и капки за подмачкување за да се запре иритацијата предизвикана од синдромот на суво око. Во случај на инфекција, лекарот ќе препише курс на антибиотици во форма на таблети, масти или течни капки.

  Превенцијата е важна
  За жал, не е секогаш можно да се спречи воспаление на очните капаци, но можете да преземете мерки за да го намалите ризикот од воспаление. Покрај редовната хигиена на лицето, задолжително отстранете ја шминката од очите и лицето пред спиење, не ги тријте очните капаци дури и кога ве чешаат и контролирајте го првутот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img