More

  „Волкот од Волстрит“, „Фати ме ако можеш“, „Жалење“ и „Кошаркарски“ дневници се само неколку од неверојатните филмови во богатата филмографија на Леонардо Дикаприо

  spot_img

  „Волкот од Волстрит“, „Фати ме ако можеш“, „Жалење“ и „Кошаркарски“ дневници се само неколку од неверојатните филмови во богатата филмографија на Леонардо Дикаприо.

  Сепак, постои еден филм што го снимил, а за кој веројатно никогаш не сте слушнале бидејќи актерот поминал повеќе од 20 години обидувајќи се да го спречи да го здогледа светлото на денот.

  „Don’s Plum“ се смета за најлошиот филм во славната холивудска кариера на 47-годишниот актер. Импровизираниот црно-бел инди филм зборува за група од 20-годишници кои секоја сабота навечер се собираат на вечера во ресторан Лос Анџелес за да разговараат за несреќите во нивните животи.

  Во главните улоги на Кевин Коноли и Тоби Мегваер, а филмот е снимен неколку дена помеѓу 1995 и 1996 година, една година пред Дикаприо да стане светска ѕвезда благодарение на улогата во „Титаник“. Но, интересно е тоа што филмот е забранет за прикажување во САД и Канада, наведува „Њујорк пост“.

  Режисерот на филмот Р. Д. Роб поднел тужба од 10 милиони долари против Дикаприо и Мегваер. Во исказите поднесени во склоп на тужбата во 1998 година, актерите тврделе дека никогаш немале намера проектот налик на задача за филмско училиште да стане долгометражен игран филм. Исто така, тие тврделе дека филмот го снимиле како услуга и дека секој ден биле платени само 500 долари и дека верувале дека ќе се прикажува само на независни филмски фестивали.

  Набргу откако Дикаприо, Мегваер ја доби улогата на суперхеројот Спајдермен, што го поттикнало режисерот на филмот Р. Д. Роб да организира станоци со дистрибутерите со надеж дека филмот ќе дојде до пошироката публика.

  Но, откако актерите го блокирале објавувањето на филмот, продуцентот Дејвид Стантман ги тужел за наводно покренување „измамна и принудна кампања за да се спречи филмот да биде објавен“, тврдејќи дека се плашеле дека може да „открие лични искуства или тенденции“. Сепак, филмот накратко бил објавен на интернет во 2001 година во Германија, откако не стигнал во кината, добивајќи мешани критики.

  Еден од продуцентите на филмот, Дејл Витли, ја создал веб-страницата freedonsplum.com во 2016 година и споделил врска за да се проследи целиот филм на Vimeo, но видеото било отстрането по „известување од трета страна од Леонардо Дикаприо и Тоби Мегваер“.

  „Не можам повеќе да молчам. Не можам повеќе да дозволам клеветите и лагите што ги направивте против „Don’s Plum“ да го оштетат големото дело на уметниците што го создадоа. Повеќе не се плашам ниту од вас ниту од вашите адвокати. Издржав доволно. Ќе зборувам со слободата што ми ја дава нашиот Устав. Ќе се залагам за нашиот филм и за сите луѓе кои помогнаа да се направи“, рекол тогаш тој, пренесува „Индипендент“.

  „Повеќе не те познавам, Лео, но се надевам дека научи нешто за зачувувањето на филмот и за твојата одговорност да го заштитиш и да придонесеш за тековниот експеримент на снимања филмови… ти не си поголем од уметноста, Лео“, додал тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img