More

  Во Загреб грмеше толку многу што мислеа дека е земјотрес

  spot_img

  Невреме со силни грмотевици ноќе разбуди некои луѓе во Загреб, а многумина мислеа дека се работи за земјотрес. Дури и апликацијата на Европскиот сеизмолошки центар покажа лажен земјотрес.

  Околу два часот по полноќ хрватската престолнина и неговата околина беа зафатени од силно невреме со грмотевици.
  Громот бил толку силен што разбудил многу жители на Загреб, а некои ги исплашил, јавуваат хрватските медиуми. На социјалните мрежи корисниците се прашуваа што се случува. Каква апокалипса е ова“, напиша еден од корисниците на мрежата Х.

  “Моите луѓе! Не сум спиел од 2:10. Што беше тоа, ноќе“, напиша друг на Фејсбук. „Овој гром беше најстрашното нешто во Загреб во последно време“, напиша трет.

  Дури и апликацијата EMSC го откри лажниот земјотрес
  „Ме удри гром, а потоа се затресе целиот стан, па не бев сигурен дали е гром или земјотрес“, го цитира порталот zagreb.info сведочењето на една жена од Загреб. Дека и многу други жители на Загреб помислиле дека станува збор за земјотрес, сведочи и објавувањето на апликацијата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), кој детектира активност во областа на Загреб и објави дека станува збор за „зголемена активност, која сè уште не е проверен сеизмолошки“.

  Тие очигледно биле доволно исплашени што апликацијата го открила како извештај за земјотрес, кој подоцна бил откажан.

  Хрватскиот национален хидрометеоролошки завод, кој исто така пријави силни грмежи, објасни дека се работи за временски фронт кој минува над Хрватска и дека невремето со силни грмежи не е невообичаено во овој период од годината.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img