More

  Во Шведска од полноќ е укинато сѐ – маски, тестирање, сертификати за ковид, дистанцирање

  spot_img

  Точно на полноќ, приближно две години по почетокот на пандемијата, Шведска ги укина сите епидемиолошки мерки, ги прекина масовните и бесплатни тестирање за ковид-19 и целосно ги отвори границите за сите граѓани на Европската унија.

  Дури и бројките на заразени и мртви исчезнаа од истакнатите места во шведските медиуми. Сè уште гори пандемијата, бидејќи Шведска во последните денови забележа десетици илјади заразени лица, од утрово само ги потсетува невакцинираните луѓе да избегнуваат гужви во затворени простории и дека е препорака за сите да останат дома доколку имаат симптоми на коронавирусот.

  Пандемијата не е завршена, но ограничувањата да

  – Пандемијата не е завршена, но има ограничувања и рестрикциите се готови. Сè уште има посебни совети за невакцинираните луѓе. Важно е сите граѓани да останат дома доколку имаат симптоми. Тие не мора да се тестираат освен ако не работат во здравствена и социјална заштита. За нив има посебни правила на однесување, изјави шведската министерка за здравство Лена Халенгрен, додавајќи:

  – Сѐ уште има потреба луѓето да се вакцинираат. Ако сте примиле две дози од вакцината, треба да примите трета. Потребни се три дози за да се продлабочи заштитата од ширење на инфекции, но и од сериозни болести“.

  Кои мерки се укинати?

  Според тоа, од среда веќе не важат следните епидемиолошки мерки: задолжителна контрола на сите јавни собири со повеќе од 50 лица, сите јавни собири мора да имаат седишта, ограничување на јавните собири на 500 лица (во спортот 500 луѓе на трибина) и најмалку 10 метри квадратни простор по учесник.

  Затворањето на рестораните и баровите во 23 часот е укинато, ограничувањето од осум лица на маса во рестораните со растојание од најмалку еден метар меѓу масите, јавните простори како што се спортски сали, музеите, галериите, забавните паркови и базените мора да се обезбеди на најмалку 10 квадратни метри по посетител.

  Укинати се и препораките за работа од дома, за возрасните да избегнуваат учество на масовни спортски натпревари и кампови, на универзитетите делумно да предаваат на далечина и да носат маска во случај на гужва во јавниот превоз.

  Граѓаните на ЕУ повеќе не треба да докажуваат дали се вакцинирани или се негативни при влез во Шведска.

  Граѓаните на ЕУ/ЕЕА и Швајцарија повеќе не мора да докажуваат дека се вакцинирани или дека се негативни на тестовите за ковид при влез во Шведска. Вратата е ширум отворена како пред пандемијата.

  Посебен пандемски режим сѐ уште важи за работниците и пациентите во болничкиот систем, како и за вработените и корисниците на услугите за социјална заштита. Ќе продолжат да се тестираат кога ќе има индикации, ќе се носат маски извесно време во здравствените установи и ќе се почитуваат други епидемиолошки мерки.

  Интересно е и тоа што ковид-19 засега останува општествено опасна болест во Шведска.

  Зошто да се укинаа мерките? Дали доволно луѓе се вакцинирани

  Основата на ова излегување од режимот на пандемијата на прво место лежи во високата стапка на вакцинација, релативно ниската смртност од ковид-19 и стабилниот број пациенти на интензивна нега, и покрај силниот пораст на бројот на заразени со варијантата омикрон.

  Досега, 84 отсто од населението над 12 години во Шведска е вакцинирано со две дози (локалниот завод за јавно здравје и онака не препорачува вакцинација за младите луѓе), а третата доза ја примиле уште 53 отсто од возрасните.

  Во изминатата недела, Шведска забележа 221 смртен случај од ковида-19, а со вкупна стапка на смртност од 157 смртни случаи на 100.000 жители, Шведска е рангирана на 55-то место во светот, според Универзитетот Џон Хопкинс.

  Во моментов на одделението за интензивна нега има 100 пациенти со тешка клиничка слика.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img