More

  Во март Србија наводно извезла оружје во Израел во вредност од 14 милиони евра

  spot_img

  Србија во март извезла оружје во Израел во вредност од 14 милиони евра, пренесува порталот Нова економија. Ова е трета испорака на оружје од Србија за Израел од октомври минатата година. Во меѓувреме, Израел најави отворање на нов граничен премин во северниот дел на Газа. Тие, исто така, планираат да ја зајакнат испораката на хуманитарна помош преку Јордан.

  Србија во март извезла оружје во Израел во вредност од 14 милиони евра, објави деновиве српскиот портал на деловниот месечник Нова економија. Се вели дека тоа го направило и покрај повиците од експерти од Обединетите нации земјите да го запрат извозот на оружје за Израел поради воените операции во Газа. Ова е трета испорака на оружје од Србија за Израел од октомври минатата година.

  Душан Јосип Смодеј
  Венецискиот форум објасни зошто меѓу говорниците бил и Душан Смодеј
  КУЛТУРА
  09:27 часот
  3
  Дека водечката државна компанија за извоз на оружје Југоимпорт-СДПР во март извезла оружје во Израел во вредност од 14 милиони евра, Нова економија открила врз основа на царинските податоци на порталот Checkpoint.rs, кој собира податоци за државната трговија поврзани со деловни субјекти.

  Истражувачката мрежа Бирн претходно напиша дека Југоимпорт испратил две пратки оружје во Израел со вкупна вредност од над еден милион евра. Според Бирн, Југоимпорт во октомври извезол оружје во Израел во вредност од 540.000 евра, а во февруари 510.000 евра.

  Српското Министерство за внатрешна и надворешна трговија одби да му даде на Бирн детални информации за тоа колку оружје е извезено во Израел по нападот на Израел на 7 октомври од страна на палестинското исламистичко движење Хамас. Притоа се осврнаа на тоа дека е државна тајна.

  „Србија досега не била вклучена во конфликтот“
  Директорот на Центарот за меѓународни и безбедносни прашања (ISAC), Игор Новаковиќ, за Ал Џезира Балканс изјави дека пратките најверојатно биле дел од претходни договори.

  „Клаузулата за тајност веројатно постои за да се спречи валкањето на имиџот на Србија, во смисла дека ова може да се гледа како поддршка за војната на Израел против Хамас“, рече тој.

  Ал Џезира Балканс наведува дека Србија досега политички не се вклучила во конфликтот, а Белград ја задржал неутралната позиција. Тој додава и дека Србија има односи со Израел, но во исто време не сака да се претставува на меѓународната сцена како некој што ги поткопува палестинските интереси.

  Поради хуманитарната катастрофа во Појасот Газа и големиот број цивилни жртви, Израел доби меѓународна критика. На почетокот на месецот, Советот за човекови права на ОН усвои резолуција со која се повикуваат земјите да ембарго за испорака на оружје за Израел, итен прекин на огнот во Газа и непречен пристап до хуманитарна помош до енклавата. Исто така, бара Израел да ја прекине окупацијата на палестинските територии и веднаш да ја укине блокадата на Газа.

  Израел најави отворање на нов граничен премин со Газа
  Во меѓувреме, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во средата најави отворање на нов граничен премин на северот на Газа, што е еден од чекорите за зајакнување на испораката на помош во енклавата. Планираат да ја зголемат и испораката на помош преку Јордан, пренесува германската новинска агенција dpa.

  Новиот пристап на север треба да го намали притисокот врз постоечкиот премин Керем Шалом на југот од енклавата, објасни Јоав Галант. Според него, тие ќе ја зајакнат и соработката со јорданските воздухопловни сили кои доставуваат помош од воздух.

  „Сакаме да ја преплавиме Газа со хуманитарна помош и очекуваме да превезуваме по 500 камиони дневно“, рече министерот за одбрана. Тој додаде дека целта е да се олеснат безбедносните проверки и да се подобри соработката со меѓународните партнери.

  Израел е под значителен притисок од меѓународната заедница да ја засили испораката на хуманитарна помош до блокираната област покрај Средоземното Море, каде што од октомври ја предводи офанзивата против палестинското исламистичко движење Хамас. Војната однесе речиси 33.500 животи на палестинска страна. Повеќе од 76.000 се повредени, а поголемиот дел од населението е раселено и се соочува со глад.

  Американскиот хуманитарен пратеник за Газа, Дејвид Сатерфилд, предупреди во средата на форум организиран од американската еврејска заедница дека повеќето од 2,2 милиони жители на Газа се соочуваат со глад, објави катарската телевизија Ал Џезира. „Ова не е предмет на дебата. Утврден факт е дека САД, нивните експерти, меѓународната заедница и нејзините експерти го оценуваат и веруваат дека е вистина“, рече тој.

  Во меѓувреме, американските сили објавија дека собориле 11 дронови лансирани од територијата на јеменските Хути. Два дрона наводно биле уништени од армијата над Аденскиот залив, еден над Црвеното Море и уште осум над територијата на Јемен, која ја контролира бунтовниците. Хутите, во знак на солидарност со Палестинците во Газа, од ноември минатата година вршат напади врз бродови во Црвеното Море и во Аденскиот Залив. Силите на САД и на Велика Британија особено одговараат на нив со свои напади и операции. ЕУ, исто така, воспостави посебна операција за заштита на поморството во Црвеното Море во февруари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img