More

  Турската полиција ја заплени третата по големина пратка кокаин во нејзината историја

  spot_img

  Полицијата во Турција ја заплени третата по големина пратка кокаин во нејзината историја, соопшти денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

  Јерликаја на социјалната мрежа Икс напиша дека при полициска акција во три турски провинции запленети се 608 килограми кокаин во течна форма и 830 килограми хемикалии кои се користат за производство на дрогата и дека е трета по големина заплена на кокаин во Турција некогаш.

  Тој рече дека полицијата била насочена кон меѓународна криминална банда, наводно предводена од маж со либанско-венецуелско потекло, кој бил меѓу четворицата странски членови на криминалната група приведени, заедно со уште девет Турци.

  Операцијата ја водеа офицери за борба против наркотици со седиште во Коџаели, југоисточно од Истанбул, но вклучи и истраги во Текирдаг, северозападно од Истанбул и во провинцијата Анталија.

  Криминалната група користела лозја во Текирдаг и Анталија за складирање на хемикалии и преработка на кокаин, кој бил претставен како ѓубриво, вели Јерликаја.

  Меѓународните чувари на организираниот криминал велат дека Турција станала главен транзитен центар за шверц на кокаин од Јужна Америка во Европа, откако полициските контроли на пристаништата како Ротердам во Холандија станале построги.

  Во извештајот минатиот октомври, Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал изјави дека зголемувањето на заплените на кокаин во Турција за 44 отсто помеѓу 2021 и 2022 година не е во согласност со податоците за домашната потрошувачка, „јасно сугерирајќи дека земјата најверојатно служи како коридор за шверц на дрога“. .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img