More

  Во Истанбул избувна пожар при реновирање на ноќен клуб, најмалку 29 лица загинаа

  spot_img

  Најмалку 29 лица загинаа во пожар пред блоковите на кулата во Истанбул, неколку се повредени. Пожарот наводно избувнал при реновирање во ноќниот клуб во подрумот на 16-катницата. Причината за пожарот се уште не е позната.

  Најмалку 29 лица загинаа денеска во пожар во висококатница во Истанбул, од кои едно е тешко повредено и се опоравува во болница, соопшти кабинетот на гувернерот на турската економска престолнина Давут Ѓул.Локалните власти покренаа истрага во врска со пожарот, а пет лица загинаа, пренесоа странските агенции.

  Според првичните сознанија, пожарот избувнал при реновирање во ноќниот клуб во подрумот на 16-катницата. Се уште не се познати причините за пожарот и идентитетот на жртвите.

  Пожарот избувнал околу 13 часот по локално време, а пожарникарите го изгаснале по неколку часа. На телевизиските снимки можеше да се види како пламен и густ чад извираа од прозорците на повисоките катови.

  Кабинетот на гувернерот првично соопшти дека во пожарот загинале најмалку 15 лица, а осум се повредени, од кои седум потешко. Набргу потоа, бројот на загинати се искачи на 25, а потоа на 29 лица. Според француската новинска агенција АФП, бројот на жртвите се зголемувал, откако потешко повредените им подлегнале на повредите, иако биле пренесени во болници.

  Министерот за правда Јилмаз Тунч рече дека издале налог за апсење на петтоосомничените, кои наводно се поврзани со преново. Локалните медиуми јавија дека тие веќе се уапсени.

  Екрем Имамоглу, реизбран за префект на метрополата на локалните избори во недела, веќе ја посети областа на пожарот во населбата Гајретпе во центарот на Истанбул. Тој изрази сочувство до роднините на загинатите и ранетите и изрази надеж дека повеќе нема да има жртви.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img