More

  Српски планинар загина при искачување на Триглав

  spot_img

  Во месноста Триглав е пронајден мртов планинар. Додека се качувала во Словенската смери во северната карпа, паднала длабоко и на крајот починала од тешките повреди. Нивните тела ги пронашла полициската хеликоптерска екипа при систематски увид на теренот.

  Полицијата денеска ја продолжи акцијата за потрага по странските планинари кои во саботата наутро тргнаа кон Триглав.

  Според досега познатите информации, додека се искачувала на Словенската смери во северната карпа Триглава, паднала длабоко и починала од тешки повреди, информираат од полициската управа во Крањ.

  Се работи за 33 и 42 годишен државјанин на Србија. Италијанските безбедносни власти пред неколку дена почнале да го третираат 33-годишниот како осомничен, а од неделата вечерта по планинарот трага и словенечката полиција.

  Починатиот планинар се качувал во тешки услови над снежната граница, на мешан снег и копнен терен. Нивните тела ги пронашла полициската хеликоптерска екипа и ги транспортирала во долината.

  Во спасувањето, покрај полицијата и екипажот на хеликоптер, учествувале и планински спасувачи од компанијата ГРС Мојстрана.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img