More

  Осум години од злосторството што ја потресе Србија: „Мајка е исчезната, можете ли да ја лоцирате со мобилен телефон?

  spot_img

  Во Вишиот суд во Белград повторно почна судењето на Зоран Марјановиќ, обвинет за убиство на сопругата и пејачка Јелена Марјановиќ, откако беше укината пресудата со која беше осуден на 40 години затвор, а тој беше ослободен. Убиството на пејачката е еден од најмедиумските случаи во Србија, а вака се случило на 2 април 2016 година на насипот во Борча.

  На кобниот ден на 2 април 2016 година, Зоран Марјановиќ го пријавил исчезнувањето на неговата сопруга Јелена Марјановиќ на насипот во Црвенка, дел од Борча лоциран покрај Дунав.

  Според неговата приказна, двајцата и нивната малолетна ќерка Јана отишле заедно во Црвенка, за да може Јелена таму да џогира, бидејќи сакала да биде во добра физичка форма бидејќи сакала да се врати во шоуто. Јелена Марјановиќ отишла да трча, а по околу половина час исчезнала.

  Убиен со удари со тап предмет во главата
  Марјановиќ набрзо ја пријавил нејзината исчезната, потрагата траела еден ден додека нејзиното тело не било пронајдено на насипот на 3 април. Било пронајдено во канал, недалеку од местото каде што била изгубена. Утврдено е дека била убиена со удари со тап предмет во пределот на главата.

  Истрагата за исчезнувањето и убиството ја одбележаа бројни пропусти, како што е тоа што местото на злосторството, кобниот ден кога беше пријавено исчезнувањето, беше целосно необезбедено и таму имаше голем број луѓе.

  Транскрипт од разговорот меѓу полицијата и Зоран Марјановиќ
  Своевремено „Инсајдер“ објави аудио снимка од разговорот што Марјановиќ го водел со полициските службеници на 2 април 2016 година кога го пријавил. Според аудио снимките што ги објави „Инсадер ТВ“ во емисијата „Случај“, се гледа дека Марјановиќ, сега обвинет за убиство на сопругата, го пријавил исчезнувањето на пејачот во 17 часот и 30 минути. Првиот разговор трае четири минути, половина час по исчезнувањето на пејачката.

  „Здраво, добар ден, би сакал да пријавам исчезнување, овде. Јас сум со ќерка ми, бре, на насипот, излеговме мајка ми да трча, да вежба, таа отиде да трча и исчезна“, изјави Марјановиќ.

  „Како исчезна?“, прашал полицаецот.

  „Не е тука, ја барам половина час со ќерка ми на трим патеката, овде во Борча. Заминавме заедно, тука сум со мало девојче, пет години“, изјави Марјановиќ.

  „Па, таа ќе се врати, господине, ја нема веќе половина час, не ве видела одзади. Ќе се врати, ќе ја нема на половина час“, рече вработената.

  „Ова е рамна патека, никој не ја видел, ни ништо“, вели Марјановиќ.

  „Што мислите дека се случило?“, прашал службеникот.

  Не знам што се случи“, рекол сопругот на пејачката.

  „Дали таа има телефон?“, го праша службеничката.

  „Тоа е и е достапно, можете ли да го лоцирате?“, праша тој.

  После тоа, вработениот го префрлил во станицата во Борча. Полицаец се јави на телефон.

  „Би сакал да го пријавам исчезнувањето. Овде сум со ќерка ми. Мајка трча овде на патеката, можеби пред 45 минути почна да трча. Ја нема, ја бараме насекаде. Мобилниот е кај неа и е достапен. Можете ли да ја лоцирате?“, праша повторно Марјановиќ.

  „Па, не можеме така да лоцираме“, рече функционерот.

  Споменатиот функционер тогаш му рекол на Марјановиќ да почека.

  „Чекај… Некој ја изгуби мајка му на насипот, мајка му трча по насипот и не му се јавува на телефон“, му рекол полицаецот на колегата, што се слуша на видеото.

  Потоа, Марјановиќ е контактиран од нов службеник и тој повторно објаснува што се случило.

  „Со ќерка ми сум на насипот, мајката исчезна. „Тука е на Дунав, првата рампа, мобилниот телефон е достапен, но не одговара“, рече тој.

  „Која прва рампа?“, праша службеникот.

  „Кога одите кон насипот, првата кривина, од Борча, од црквата. Ако не сте ја виделе девојката како трча? Не видовте девојка како трча на патеката? Тоа не е. Никој не ја виде“, рече Марјановиќ, кој во тој момент им се обраќаше на минувачите.

  „Можете ли да проверите некако? Дали е можно некако да го лоцираме“, рекол Марјановиќ, додека жената од полициската станица му рекла дека не можат да реагираат ако поминало толку малку време, па тој го прекинал повикот.

  „Не може“, рекол функционерот, на што Марјановиќ одговорил: „Добро“, и го прекинал повикот.

  Потоа во емисијата беше објавена уште една снимка. Станува збор за повикот на Марјановиќ, кој во истото тврди дека неговата сопруга била киднапирана. Ова го кажал по препорака на неговиот пријател, полицаец, кој дошол на насипот во Црвенка да му помогне.

  „Здраво, пред малку се јавив за ова исчезнување, може ли да ве молам, додека телефонот е достапен, ве молам одговорете. Веројатно некој ја киднапирал жената, госпоѓо ве молам“, рече Марјановиќ.

  „Како знаевте дека е киднапирана?“, прашала службеничката.

  „Таа исчезна, разговарав со колега од полиција, од Борча, Борис. Дојде приватно, можеш ли да направиш нешто, изгледа е киднапирана. Те молам, јас сум со ќерка ми, еве бараме, те молам. Зоран Марјановиќ. Кој е Боки? Јас сум со ќерка ми, јас и ќерка ми и жена ми, исчезна, одеше по патеката. Можете да направите нешто“, рече Зоран.

  Потоа се слуша разговор меѓу полицаецот и неа газда.

  „Здраво шефе, имам повик, смешно ми е, но и тажно. Отишол на патеката со сопругата и ќерката, заминал пред половина час, сопругата почнала да трча. Наеднаш жената ја снема, едноставно, никаде не ја гледа, помина половина час, ја пријавува исчезната. Има мобилен телефон, се стига на мобилен, но не се јавува“, му рекла вработената на газдата.

  „Каде бегаа?“, прашува патеката.

  „Трим патека“, вели таа, а потоа се чудат што во Крњача има трим патека.

  Нека види дали отишла дома, ако не, нека дојде да ја пријави како исчезната“, рече тој.

  „Здраво, господине, гледате дека не отиде дома“, рече жената од другата страна на линијата.

  „Не, сите излеговме од дома, таа е тука некаде“, рече тој.

  „Господине, вие лично мора да дојдете да поднесете барање дома. Се гледа дека не е дома“, рече таа.

  „Почекај да се консултирам со началникот“, му рекла жената во полиција.

  „Ако поминат 24 часа, пријави го случајот, гледаш дека не е дома, па ако уште ја нема, тогаш ќе видиме“; Зоран доби одговор, па се заблагодари и ја спушти слушалката.

  За што е обвинет Марјановиќ?
  За потсетување, Вишото јавно обвинителство го обвинува Зоран Марјановиќ дека на 2 април 2016 година на насипот во Борча ја убил сопругата Јелена Марјановиќ, додека во непосредна близина била нивната малолетна ќерка, која попладнето дошла со нив на насипот Црвенка. на местото на злосторството.Борба.

  Еден од главните докази против Марјановиќ е вештачењето на телефонските базни станици на убиената Јелена и неговата.

  Според експертите, средбата меѓу Јелена и Зоран била неизбежна на настап во периодот околу убиството.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img