More

  Во Газа загинаа 27.585 лица, 107 во изминатите 24 часа

  spot_img

  Министерството за здравство во Појасот Газа со кој владее Хамас објави дека од почетокот на војната меѓу Израел и исламистичката организација на палестинска територија биле убиени 27.585 луѓе, главно жени, деца и млади луѓе.

  Во последните 24 часа од 7 октомври минатата година, кога започна војната, загинаа 107 лица, а 66.978 беа ранети, објави Франс прес.

  Во нападите на палестинските екстремисти предводени од Хамас тој ден, на југот на Израел беа убиени околу 1.200 луѓе, главно цивили, а околу 250 заложници беа киднапирани и однесени во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img