More

  Во четврток на рочиштето на судијата од Градачац кој не изрече мерка притвор на Низами Хеќимовиќ

  spot_img

  Во четврток на 28 март ќе се одржи прелиминарното рочиште за дисциплинскиот предмет против Лејла Нумановиќ, судијка во Општинскиот суд во Градачац, дознава Детектор. Овој судија претходно не му одредил мерки на Нермин Сулејмановиќ да се спречи да и се приближи на сопругата Низами Хеќимовиќ, која тој, како уште две лица, а потоа и самиот, ја уби летото минатата година.

  Детектор неофицијално дознава дека прелиминарното дисциплинско рочиште за случајот на судијата Нумановиќ е закажано за четврток. Високиот судски и обвинителски совет (ВССК) на официјалната веб-страница објавува распоред со закажани дисциплински рочишта, но според бројот на предмети, без името на обвинетиот. Само на рочиште може да се види за кој судија или обвинител се работи.

  Како што претходно соопштија од БССК за детектор, Дисциплинското обвинителство по службена должност поради пишувања во медиумите за постапувањето на судијата на Општинскиот суд Градачац го покренало случајот.

  „Канцеларијата ќе ги утврди релевантните факти за случајот преку истрага, за да ги испита наводите за повреда на службените должности на судијата во процесот на одлучување“, соопштија тогаш од ВССК, без да го именуваат носителот на судската канцеларија.

  Откако Сулејмановиќ летото минатата година ја убил сопругата Низама Хеќимовиќ и уште две лица, а потоа си го одзел животот, во различни медиуми беше објавено дека четири дена пред убиствата судијката Лејла Нумановиќ донела одлука со која го отфрлила предлогот на Градачац. Полициското одделение на Сулејмановиќ ќе му изрече мерки за забрана на вознемирување, следење и приближување кон Низами Хеќимовиќ.

  Сулејмановиќ на социјалната мрежа Инстаграм во живо го пренесуваше убиството на сопругата. После тоа, при бегството од бројните припадници на полицијата кои трагале по него, Сулејмановиќ, според Обвинителството на Тузланскиот кантон, убил уште две лица во Градачац – татко и син, при што биле ранети три лица – а. полицаец и двајца граѓани. Во меѓувреме, тој преку Инстаграм во живо се контактираше себеси уште еднаш и призна дека убил три лица, а видеото во еден момент го погледнале повеќе од 15.000 корисници на оваа социјална мрежа.

  Неколку часа по првото убиство, полицијата го лоцирала Сулејмановиќ во поширокото подрачје на Градачац, по што тој се самоубил.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img