More

  Алкараз во осминафиналето на турнирот во Мајами

  spot_img

  Првиот носител Карлос Алкараз се пласираше во осминафиналето на Мастерсот во Мајами победувајќи го Гаел Монфис со 6:2, 6:4.

  Вечерната програма во Мајами беше спектакл, во публиката беа Нејмар и Џими Батлер, но Монфис „се појави“ дури на крајот од мечот – потоа направи брејк и го принуди Алкараз од втор пат да сервира за мечот.

  Шпанецот го направи тоа, и тоа со нула, во дуел кој траеше нешто повеќе од еден час.

  Лоренцо Музети во осминафиналето го чека Алкараз, кој го совлада Бен Шелтон со 6:4, 7:6 (7-5) – Италијанецот искористи две од осум брејк шанси, а во вториот сет надополни 1:4. .

  Григор Димитров го декласираше Јаник Ханфман со 6:1, 6:0, па во осминафиналето го чека Хуберт Хуркач, кој претходно го нокаутира Себастијан Корда.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img