More

  Уште еден српски пејач доби забрана за настап во Хрватска,и Самарџиќ на црна листа на Сплит

  spot_img

  Според одлуката на директорот на Парк-шума, Марјан Марко Пејновиќ, мостарскиот пејач Жељко Самарџиќ со белградско обраќање нема да пее пред сплитската публика во Суштипан на 19 август, пренесуваат хрватските медиуми Данас.

  -„Почитуван господине, вашето барање е одбиено“, рече тој, без образложение, на организаторите на концертот од компанијата „Она моја“ д.о.о. кус одговор од Јавната установа за стопанисување со парк-шума Марјан и други заштитени природни вредности на подрачјето на градот Сплит, вклучително и Суштипан, по нивното барање за еднократно одобрение за концесија на 19 август за целта на одржувањето на концертот на Самарџиќ на споменатата локација, пренесува „Данас“ пишувајќи „Слободна Далмација“.

  „Одлуката е моја, ја донесов и го имам тоа право. Музиката на Жељко Самарџиќ не му одговара на Суштипан“, изјави Марко Пејновиќ, директор на Парк-шума Марјан, објаснувајќи ја причината зошто пејачот од Мостар нема да се приклучи на плејадата познати музички имиња кои веќе настапија на атрактивната летна концертна адреса. во Сплит.

  Имено, веќе неколку години Сустипан се етаблира како една од најубавите летни сцени на Јадранот, каде Јосипа Лисац, Урбан, Божо Вреќо, Фрајле, Џибони, Горан Бреговиќ, Масимо Савиќ, Дарко Рундек, Сергеј Ќетковиќ, Влатко Стефановски имаат ги одржаа своите концерти. , клапа „Ришпет“, „Црвено јаболко“…

  Но, Жељко Самарџиќ, за некои поп-фолк пејач, за други изведувач на забавна музика, нема да може да настапи на оваа сцена.

  Како може Божо Вреќо, а Жељко Самарџиќ не?
  Организатор од компанијата „Она моја“ д.о.о. потсетува дека се работи за музичар, кој полни големи сали ширум поранешна Југославија, поради што одлуката да не му дозволи да настапува уште повеќе го изненади.

  Тој објаснува дека, откако го резервирал терминот, потребната документација за спорниот настан ја испратил пред две недели на адресата на јавната установа во чија надлежност е и Суштипан (еднодневната кирија обично чини 2.700 евра). А кога доби негативен одговор побара и образложение за ваквата одлука, кое не го доби ниту по четири дена чекање.

  „Нè интересира кој е тој што оценува што е соодветно, а што не. Директор на парк-шума!? Жељко Самарџиќ досега настапувал во арените во сите градови во Хрватска. Наполнете ги без никакви проблеми. Со оглед на тоа дека 90 проценти од сите негови песни се балади и дека е многу популарен меѓу женскиот дел од публиката, дека мајка му е Хрватка… не гледаме причина за таква одлука. Ова е вовед во цензура, каде што некој ќе определи што може, а што не може да се слуша“, вели Домагој Петричевиќ, директор на компанијата „Она моја“ д.о., прашувајќи се како, на пример, Божо Вречо може да пее на Суштипан. , а Жељко. Самарџиќ не може.

  Организаторот забележува дека во Сплит нема алтернативна локација за концерт од две до три илјади луѓе, бидејќи арената Спаладиум е затворена, а во Грипе се одржуваат спортски настани и саеми. Петричевиќ сепак најави дека Самарџиќ наскоро ќе одржи концерт во еден клуб во Сплит, за што изрази уверување дека ќе биде договорен во рекордно време.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img