More

  Украинската пратеничка Кира Рудик зеде пушка во раце: Не заминуваме. Путин не потцени

  spot_img

  Кира Рудик, член на украинскиот парламент, пред само неколку дена беше зафатена со секојдневниот живот, одржувајќи состаноци и разговарајќи за законите дури и кога заканата од руска инвазија стана реална.

  „И тогаш еден ден само знаете дека доаѓаат“, изјави Рудик за Си-Ен-Ен од главниот град на Украина, Киев. „И тогаш треба да направите нешто. А потоа добиваш пиштол и потоа учиш да пукаш“.

  Доцна во петокот, Рудик на Твитер објави фотографија на која држи калашников, со натпис: „Нашите жени ќе ја заштитат нашата почва на ист начин како и нашите мажи“.

   

  „За мене беше чудно и лудо да сфатам дека држам оружје и дека сум подготвен да го носам, дека сум подготвен да одам и да пукам во други човечки суштества“, рече Рудик рано во саботата. „Причината за оваа промена е затоа што руските војници доаѓаат во Киев, а руските војници се обидуваат да го земат она што навистина не е нивно“, изјави таа за Си-Ен-Ен.

  Таа и нејзиното семејство сега се кријат во засолништето додека борбите продолжуваат да се интензивираат во Киев, а во градот се слушаат и гледаат експлозии во раните утрински часови.

  „Путин ја потцени подготвеноста и духот на нашата армија, нашите војници даваат навистина силен отпор“, рече Рудик.

  „Луѓето се вооружуваат. Луѓето се борат против нив за секоја педа од нашата почва. Не заминуваме затоа што ова е наш град. Ова е нашата држава“, заклучи таа.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img