More

  Украина наскоро ќе биде под снег, температури под нулата, а милиони без струја

  spot_img

  Од недела во Киев се очекува обилен снег, дневната и ноќната температура ќе се спуштат под нулата, а милиони луѓе во градот и околината остануваат без струја и греење.

  Мрежниот оператор Укренегро во неделата објави дека производителите на електрична енергија можат да покријат само три четвртини од потребите на потрошувачите, поради што беа воведени ограничувања и исклучувања низ целата земја.

  Претседателот Володимир Зеленски рече дека електричната енергија е ограничена во 14 од 27 украински региони и во Киев, за „повеќе од 100.000“ потрошувачи во секој регион.

  „Ако потрошувачката се зголеми во вечерните часови, бројот на прекини може да се зголеми“, рече Зеленски во ноќниот видео повик.

  „Ова уште еднаш покажува колку е важно да се заштеди енергија и да се користи рационално“, рече тој.

  Сергеј Коваленко, главен оперативен директор на ЈАСНО, кој го снабдува Киев со електрична енергија, рече дека ситуацијата во градот се подобрува, но сепак е „прилично тешко“.

  Тој посочи дека граѓаните треба да имаат најмалку четири часа струја дневно.

  „Ако не сте имале најмалку четири часа струја во изминатиот ден, пишете на DTEK Kyiv Electric Networks, колегите ќе ви помогнат да сфатите што е проблемот“, напиша Коваленко на својата Фејсбук страница.

  ЈАСНО е малопродажна подружница на ДТЕК, најголемиот приватен снабдувач со енергија во Украина.

  Последното руско бомбардирање во средата ја предизвика најголемата штета во конфликтот досега – милиони луѓе во Украина останаа без струја, вода и греење.

  Русија вели дека не е насочена кон цивилното население, а Кремљ тврди дека руските напади врз енергетската инфраструктура се резултат на неподготвеноста на Украина да преговара.

  Во ретка јавна расправија меѓу украинските лидери, Зеленски во петокот го критикуваше градоначалникот на Киев за, како што рече, лошата работа на засолништата за итни случаи да им помогнат на оние без струја или топлина по руските напади.

  Укренерго најави дека прекините на електричната енергија ќе продолжат и повикаа на ограничено користење на електричната енергија.

  „Би сакале да ве потсетиме дека сега секој Украинец чиј дом е обновена електрична енергија може да им помогне на другите да ја вратат побрзо, едноставно со умерено користење на електричната енергија“, се вели во соопштението на апликацијата за пораки Телеграм.

  Снегот се очекува да продолжи да паѓа во Киев, предвоен град со 2,8 милиони жители, до средината на неделата, додека се прогнозира дека температурите ќе останат под нулата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img