More

  TAG

  киев

  Четири часа напади без престан: Жесток напад врз главниот град, експлозии одекнуваат низ Киев

  Како што јавуваат украинските медиуми, рано наутро во саботата, Киев, главниот град на Украина, бил под жесток напад со беспилотни летала. Градоначалникот на Киев Виталиј...

  Уште една непроспиена ноќ – руски дронови летаа на небото на Киев, уште експлозии

  Украинските сили во текот на ноќта собориле десетина руски беспилотни летала во регионот на Киев, соопшти управата на градот Киев.Како што објавија властите во...

  Доверлив документ на Пентагон: Србија се согласи да испрати оружје во Украина

  Србија, единствената европска земја која одби да воведе санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина, се согласила да го снабдува Киев со оружје...

  Каква беше тајната операција на посетата на Бајден на Киев? Русите знаеја

  Можеби најпознатиот човек на светот, американскиот претседател Џо Бајден, во понеделникот ги изненади светските медиуми и вашингтонските коридори со ненајавена посета на Украина.Бајден изгледаше...

  Хеликоптерска несреќа во регионот на Киев, меѓу 16 загинати има министер и три деца

  Хеликоптер се урна денеска во близина на градинка и станбена зграда во украинскиот град Брвари во Киевската област, изјави Олексиј Кулеба, шеф на регионалната...

  Напади на критичната инфраструктура на исток и запад, експлозии во Киев

  Русија ја нападна стратешката енергетска инфраструктура на Украина во североисточниот дел на Харков и западниот дел на Лавов во саботата, експлозии се слушнаа во...

  Чудо во Киев: Хирурзи извадиле неексплодирана граната од телото на војник

  Неексплодирана граната е извадена од телото на украински војник во исклучително тешки услови во Киев, потврдија високи функционери во Киев.Хирурзите ја отстраниле експлозивната направа...

  Лавров ги претстави условите на Русија за крајот на војната: „Исполнете ги за свое добро“

  Предлозите на Москва за решавање на проблемите во Украина му се добро познати на Киев, а Украина или ќе ги исполни за свое добро...

  Поставена новогодишна елка во Киев: „Русите нема да го украдат Божиќ“

  Киевските власти синоќа поставија елка во центарот на градот, со порака дека нема да дозволат Русија да го „украде“ Божиќ. Во понеделникот беа извршени серија...

  Сирените одекнуваат низ Киев, соборени се девет самоубиствени дронови

  Девет беспилотни летала Шахед од иранско производство, испукани од Русија во последниот напад, беа соборени рано во понеделникот во воздушниот простор на Киев, соопшти...

  Latest news