More

  Украина нареди истрага за црквата поврзана со Русија

  spot_img

  Врвните безбедносни функционери на Украина наредија истрага за активностите на огранокот на Православната црква историски поврзан со Москва, изјави во четвртокот украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Зеленски рече дека истрагата ќе испита дали московскиот огранок на црквата има право да работи на едно од најсветите места во Украина – комплексот Киев-Печерска Лавра.

  Православната црква во Русија великодушно ја поддржа руската деветмесечна инвазија на Украина. „Мораме да создадеме услови за ниту еден актери зависен од државата агресор (Русија) да не може да манипулира со Украинците и да ја ослабне Украина одвнатре“, рече Зеленски во видео обраќањето.

  Во Украина, црквата поврзана со Москва формално ги прекина врските со Руската православна црква минатиот мај, но многу Украинци сè уште не и веруваат и ја обвинуваат за тајна соработка со Русија.

  Дебатата меѓу највисоките безбедносни функционери ја истакна важноста што Зеленски и другите лидери сè уште ја даваат на влијанието на црквата поврзана со Москва меѓу обичните Украинци.

  Православните христијани го сочинуваат мнозинството од 43 милиони жители на Украина, а по падот на советската власт, конкуренцијата е жестока меѓу црквата наклонета кон Москва и независната украинска црква прогласена набргу по независноста.

  Зеленски рече дека владата ќе поднесе предлог-закон до парламентот со кој се забрануваат верските групи „поврзани со центри на влијание во Русија“.

  Ќе бидат преземени дејствија против „субверзивната активност на руските специјални служби во украинската религиозна средина“. Покрај тоа, ќе се испита имотот на црквата, вклучително и користењето на Киевско-Печерската лавра.

  Безбедносната служба СБУ минатата недела објави дека пребарала 350 згради кои припаѓаат на црква поврзана со Русија и извршила проверка на позадината на 850 луѓе.

  СБУ соопшти дека пронашла „сомнителни“ руски државјани, големи суми пари и проруска литература, што Москва го осуди.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img