More

  Украина и Русија разменија уште 90 воени заробеници

  spot_img

  Украина и Русија разменија по 90 воени заробеници. Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе продолжи да работи за враќање на сите затвореници во нивната татковина.

  Украина и Русија разменија 90 воени заробеници.

  „Ние мислиме на сите наши луѓе во руско заробеништво. Продолжуваме да работиме за да ги ослободиме сите“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој, исто така, им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за нивната улога како посредник. Двете страни објавија видеа од ослободени и среќни војници.

  Тоа се војници од различни украински единици, од кои некои се бореле и во Мариупол пред градот да биде заземен од Русите.

  ВОЕНИ ЗАТВОРЕНИЦИ, размена на воени заробеници (Фото: ПРОФИМЕДИЈА)
  Размената на војници била потврдена и во Москва, од каде додале дека војниците во главниот град биле превезени со воен транспортен авион.

  Разговорите за размена на воени заробеници се меѓу последните контакти меѓу завојуваните страни. Рускиот претседател Владимир Путин, кој ја започна војната во Украина пред повеќе од две години, на почетокот на месецот го процени бројот на руски војници во украинско заробеништво на 1.348 Досега двете страни извршиле повеќе од 50 размена на затвореници, последната на крајот на мај.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img