More

  Педијатарот им дал јасни упатства за летниот одмор на родителите на малите бебиња и предизвикал лавина негативни коментари

  spot_img

  Докторот Јован Раичевиќ сподели објава на Фејсбук во која напиша дека бебињата не припаѓаат на плажа, што налути многу родители.

  „Со оглед на тоа што во последните неколку дена се среќавам со се повеќе родители во клиниката кои се прашуваат како да му обезбедат безбеден престој на плажа на своето бебе, решив да напишам краток текст со совети за младите родители кои сакаат да оди со дете под една година на плажа. Значи, да одиме по точки: 1. Малите бебиња немаат што да бараат на плажа“, напиша на Фејсбук педијатар од Котор.

  Веднаш по објавувањето, објавата предизвика лавина коментари од родителите, а докторот објави уште еден во кој детално објаснил зошто го има овој став.

  „Бидејќи гледам дека претходниот текст ги разбранува страстите кај некои родители, ќе го дополнам малку и ќе дадам објаснувања, но и покрај посебните случаи што постојат, сакам да нагласам дека сепак апсолутно се придржувам до точката 1 во претходниот текст. .

  Секако, тоа не е поттикнато од желбата дополнително да се ограничи слободата на родителите на бебињата и малите деца, туку напротив, да се укаже на реалните ризици со кои се соочуваат кога одат на одмор со мало бебе. Како педијатар со искуство и во амбулантски и во болнички здравствени установи во град кој е летна туристичка дестинација, не можам ни лесно да набројам што сум видел во кариерата, од изгореници од сонце, тешки гастроинтестинални инфекции, до давење. Одморот лесно може да се претвори во кошмар.

  За да не се случи тоа и престојот на море да биде пријатно искуство за целото семејство, потребно е да се следат одредени мерки на претпазливост. На почетокот ќе нагласам дека апсолутно не треба никаде да патувате со новороденче (бебе во првиот месец од животот). Новородените бебиња имаат незрел имунолошки систем и не треба да бидат изложени на непотребен ризик да добијат инфекција на патот што може да го загрози нивниот живот. Новороденчето е толку чувствително што едно од златните правила на педијатријата е дека сите бебиња кои ќе развијат висока температура во првиот месец од животот веднаш се третираат како да имаат најтешка инфекција (сепса, менингитис), која бара итна хоспитализација, комплетна дијагностичка работа и почеток на интравенска антибиотска терапија. Значи, во неонатологијата важат истите правила како во Тексас, пукајте прво, поставувајте прашања подоцна. Новороденчето треба да остане дома, во близок контакт со родителите, од првите денови може да оди на прошетка секој ден, но мора да се избегнуваат прекумерни социјални контакти за да се намали ризикот од инфекција.

  Избегнувајте места каде што има премногу луѓе
  Што се однесува до постарите бебиња, некаде по шест месеци, кога ќе бидат малку посилни физички и имуни, би можеле да патуваат, но начинот на патување и дестинацијата треба внимателно да се избере. Патувањето со автомобил е најбезбедно од епидемиолошка гледна точка, бидејќи престојот на места каде што има многу луѓе (аеродром, автобуска или железничка станица), како и патувањето со овие средства за масовен превоз, носат со себе ризик од пренесување на заразна болест. Што се однесува до дестинацијата за одмор, кој има, најдобро е да оди кај баба и дедо на село или на планина.

  Ако сепак одлучите да одите на море, мора добро да ја испланирате вашата дестинација и ве очекува сериозна логистичка операција. Идеално би било, доколку сте во можност, да ги избегнувате дестинациите за масовен туризам бидејќи таму ќе наидете на преполни плажи и ќе го изложите вашето дете на најголем ризик на летниот одмор, а тоа е вирусна гастроинтестинална инфекција, пред се ротавирус (посебен текст ќе биде посветен на ова). Местата кои се најпристапни и најпријатни за малите деца, како што се песочните плажи со големи плитки, се и најризични епидемиолошки бидејќи најчесто се преполни со капачи. Не заборавајте дека секој што ќе влезе во плиткото ги мие сите вируси и бактерии. Имунолошкиот систем на возрасен може да се справи, но имунитетот на детето не, особено затоа што возрасните знаат дека оваа вода не треба да се голта, но малите бебиња и децата често го прават тоа намерно бидејќи им се допаѓа вкусот на солената вода. Затоа, доколку можете, одберете дестинации кои не се преполни или барем побарајте попристапни плажи на кои нема да најдете многу капачи. Доколку немате луксуз на избор и морате да одите на голема јавна плажа, најбезбедно време за одење на плажа е рано наутро. Преку ноќ морето се расчистува и ако дојдете доволно рано, на пример околу 7 часот наутро. вашето дете има неколку часа безбедно пливање пред да дојдат другите пливачи. Значи, магичната формула за безбедно пливање во море е, колку помалку луѓе наоколу, толку е помал ризикот.

  Инфекциите не се единствената опасност
  Се разбира, инфекцијата не е единствената опасност што демне на плажата, силната сончева светлина е друга. Кога УВ индексот е висок, особено помеѓу 11 и 17 часот, не се препорачува возрасните да се изложуваат сонцето, а камоли децата. Ако одите на плажа со мало бебе, тоа мора постојано да биде под сенка, идеално во сенка на дрвја, додека заштитата што ја нуди чадорот за сонце е несоодветна. Поради фактот што и морето и песокот одлично го рефлектираат сончевото зрачење, на плажата има толку многу рефлектирани зраци на сонцето што престојот под чадор не значи ништо. Идеално е да купите мал УВ шатор за бебето за соодветна заштита.

  На плажа е жешко, многу топло и поради тоа се зголемува потењето, а со тоа се зголемува и ризикот од дехидрација. Бебињата кои дојат треба почесто да се дојат, а на бебињата со адаптирана млечна формула треба да им се нуди повеќе вода.

  Меѓутоа, кај малите бебиња механизмот на потење и општо терморегулација е незрел и постои постојан ризик од хипертермија или топлотен удар. Сепак, постои и ризик од хипотермија, особено кај бебињата во првите три месеци од животот, додека поткожното масно ткиво не се развие посилно. Доволно е да влезе облак и да дува малку посилен ветер и бебето може претерано да се залади.

  Малата важност на морската вода за здравјето на бебињата
  Бебињата сакаат вода, тоа е факт и треба да им се дозволи да се веселат и да уживаат, но најбезбедно место е базенот на терасата. Затоа што, на крајот на краиштата, што добива бебето од пливањето во морето? Здравствените придобивки од престојот на море првенствено се сведуваат на зголеменото производство на витамин Д поради подолгото изложување на сонце, додека ако немате кожни болести што ги сака морската вода (псоријаза, егзема), изложувањето на морска вода е од помало значење. Бебињата во првата година од животот дефинитивно не треба да бидат изложени на посилно сончево зрачење (затоа се препорачува да пијат витамин Д во текот на целата прва година, без разлика на сезоната) за да им падне оваа придобивка и да се изложат на непотребен ризик од инфекција, ладење, прегревање, дехидрација и изгореници од сонце. Што се однесува до нивната моторика и способност за разбирање на светот, морето е преголемо и плитко за нив, а малиот базен на терасата е идеално длабок и идеално широк, полн со безбедна топла вода од чешмата и нивните омилени пловечки играчки. Значи, што повеќе би можеле да побарате од животот на девет месеци?

  И затоа, да резимираме, јас сè уште стојам на точката 1 од претходниот текст, а кој е подготвен да се справи со сериозна логистичка операција наречена „Бебе на плажа“, повелете. Ние педијатрите сме секогаш тука да помогнеме кога некој дел од оваа операција оди во непланиран правец“, напиша докторката.

  Двете објави предизвикаа многу реакции, а меѓу нив се коментарите на родителите кои пишуваат дека децата почнале да ги носат на море кога имале само неколку месеци, како и оние кои тврдат дека на море отишле со своите бебиња токму по препорака на педијатар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img