More

  Неуспешниот обид на Северна Кореја, проектилот експлодираше по лансирањето

  spot_img

  Неуспешниот обид на Северна Кореја, проектилот експлодираше по лансирањето
  Северна Кореја изврши уште еден обид за лансирање ракета, но тој заврши неуспешен со експлозија во воздух.

  Северна Кореја денеска изврши уште еден обид за лансирање, но тој беше неуспешен бидејќи проектилот експлодираше во воздух.

  Ракетата полета од близина на Пјонгјанг во источна насока кон отворено море. Лансирањето на проектилот го снимила и јапонската крајбрежна стража. Повеќе детали за лансирањето не открија од јужнокорејското Министерство за одбрана, но нивната новинска агенција Јонхап објави дека станува збор за хиперсонична ракета според проценката на војската.

  Според Северна Кореја, таа постојано тестирала хиперсонични ракети, кои поради брзината тешко се пресретнуваат. Новото ракетно тестирање се случи непосредно пред почетокот на заедничките воени вежби меѓу САД, Јужна Кореја и Јапонија. На вежбите Американците испратија и еден од нивните носачи на авиони.

  Во изјавата пренесена од државните медиуми во понеделникот, севернокорејскиот заменик министер за одбрана Ким Канг-ил ги обвини САД и Јужна Кореја за провокативно однесување поради пристигнувањето на носачот на авиони. Двете земји редовно ги отфрлаат обвинувањата на Северна Кореја дека се подготвуваат за напад со заеднички воени вежби.

  Иако Северна Кореја е предмет на голем број меѓународни санкции кои имаат за цел да ги ограничат нејзините нуклеарни и ракетни програми, Пјонгјанг со години развива ракети, вклучително и оние кои можат да носат нуклеарни боеви глави. Тензиите на Корејскиот полуостров се високи веќе подолго време. Во текот на изминатите две години, Северна Кореја значително го зголеми бројот на тестирања на ракети и наведувани ракети и ја интензивираше својата реторика против Јужна Кореја и САД.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img