More

  Трик за запирање на икањето што малкумина го знаат: Ќе исчезне за неколку секунди!

  spot_img

  Нема ништо полошо од неочекувано икање за време на деловен состанок или додека се обидувате да заспиете, но еден лекар сподели едноставен трик како да го спречите за неколку секунди. Според Клиниката во Кливленд, икањето се повторени грчеви на дијафрагмата кои се споени со „хики“ звук што доаѓа од затворањето на гласните жици.

  Дијафрагмата се наоѓа под градите, а мускулот игра важна улога во процесот на дишење. Иако не е сосема јасно зошто икаме, експертите сугерираат дека ниското ниво на јаглерод диоксид во крвта и иритираните нерви може да играат улога. Клиниката во Кливленд ги наведува пребрзото јадење и пиење, газираните пијалоци или алкохолот и стресот како други фактори за благо икање, пренесува Мирор.

  Луѓето често се охрабруваат да пијат вода брзо и да земаат лимони во обид да ги ублажат симптомите, но акупунктуристот д-р Ајлин Ли сугерира дека точките на притисок работат поефикасно.

  Објавувајќи на TikTok под корисничкото име @anew.acu, експертот објасни: „Икање се случува кога вашата дијафрагма ненамерно се стега и грчеви.

  Таа ја пренесува таа мала сила до грлото, создавајќи го тој звук „хики“. За да ѝ помогнете на дијафрагмата, тој мал мускул за дишење, да се опушти, постојат одредени точки што можете да ги притиснете и кои ќе го принудат целиот тој воздух да се врати во дијафрагмата за да ја ресетира и релаксира“.

  д-р. Ајлин потоа го покажа првиот трик, кој вклучува притискање на мала вдлабнатина на внатрешната страна на двете веѓи со нејзините мали прсти. „Кога ќе најдете вдлабнатина, притиснете го надолу 30 секунди и правете го тоа пет пати секој пат“, објасни таа. Друга точка на притисок е на вашите раце.

  Докторот продолжил: „Значи, ќе ја користиме страната на палецот, а вие ќе го најдете месестиот дел од палецот, кон коренот на коската на палецот. Држете го околу 30 секунди и направете го ова пет пати на секоја рака, за да и помогнете на дијафрагмата да се опушти“.

  Импресионираните корисници се собраа во делот за коментари за да ги споделат своите размислувања за корисните трикови. Така, еден корисник коментирал: „Пробав сè освен вода и ова е единственото нешто што функционира“. Додека друг додаде: „Овие совети се толку корисни. Ви благодарам.” Третиот напиша: „Ова навистина функционираше!“

  Во ретки случаи, икањето може да трае подолго и може да биде резултат на медицинска состојба или лекови. NHS препорачува да посетите општ лекар ако икањето трае подолго од 48 часа, често се враќа или влијае на вашиот живот, пренесува Вечерњи лист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img