More

  Свеченост во Брисел по повод 75-годишнината: „САД и Европа се посилни заедно во НАТО“

  spot_img

  Во Брисел има церемонија на 75-годишнината од основањето на НАТО алијансата. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг ја истакна важноста на трансатлантската алијанса. Според него, на Европа и е потребна Америка за нејзината безбедност. Во Брисел е и министерката за надворешни работи Тања Фајон, која го опиша НАТО како сојуз на вредности што ни дава безбедност и стабилност.

  На 75-годишнината од основањето на НАТО, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека алијансата е поголема и посилна од кога било.

  На церемонијата во Брисел, министерката за надворешни работи Тања Фајон го опиша НАТО како сојуз на вредности што ни дава безбедност и стабилност.

  Столтенберг нагласи дека САД и Европа се посилни заедно во НАТО.

  „Денеска ја славиме 75-годишнината од најсилниот, најтрајниот и најуспешниот сојуз во историјата, Северноатлантскиот договор – НАТО“, рече Столтенберг на церемонијата во Брисел во присуство на министрите за надворешни работи на 32-члената алијанса.

  Тој, исто така, ја истакна важноста на трансатлантската алијанса. Според него, на Европа и е потребна Америка за нејзината безбедност. Притоа, тој ја истакна потребата од правично споделување на товарот. Сепак, на Северна Америка и е потребна Европа, додаде тој.

  Столтенберг потсети дека членот 5 од основачкиот договор на алијансата, во кој се зборува за колективна одбрана, за првпат е активиран за време на нападите врз САД на 11 септември 2001 година. САД, рече тој, имаат повеќе пријатели и повеќе сојузници од која било друга голема сила.

  „Не верувам само во Америка. Исто како што не верувам само во Европа. Верувам во Америка и Европа заедно во НАТО, бидејќи заедно сме посилни и побезбедни“, рече Столтенберг.

  На денешната церемонија беа одбележани и годишнините од приемот на неколку земји кои се приклучија на НАТО како дел од неколку рунди на проширување, вклучително и 20-годишнината од приемот на седум членки, меѓу кои и Словенија.

  „Потоа, тука е сојузот на вредностите“
  Членството во НАТО заедно со членството во ЕУ и дава на Словенија безбедност и стабилност, како и можност да ја промовира стабилноста и безбедноста во нејзиното непосредно соседство на Западен Балкан, рече во своето обраќање министерката за надворешни работи Фајон.

  „Потоа тоа обезбеди дополнителна платформа за унапредување на човековите права, особено правата на жените, а исто така ни даде можност да ја подобриме совршеноста на словенечката армија“, рече таа. Со ова Словенија стана составен дел од трансатлантската врска, додаде министерот, потврдувајќи ја посветеноста на Словенија кон НАТО.

  Во светлината на денешната годишнина, таа ги опиша 75-те години од постоењето на НАТО како „извонредно достигнување“ на алијансата, која се заснова на заеднички вредности.

  Фајон ја изрази својата континуирана поддршка за Украина и нејзиниот народ, кој заслужува да живее во мир и стабилност, како и да одлучува за сопствените безбедносни аранжмани. Словенија ќе се залага за поддршка на Украина во Советот за безбедност на ОН, каде што во моментов е непостојана членка, рече таа.

  Во чест на високиот јубилеј, оригиналниот основачки документ, потпишан на 4 април 1949 година во Вашингтон, е изложен во седиштето на НАТО во Брисел.

  Како што рече Столтенберг, Вашингтонскиот договор содржи само 14 параграфи на само неколку страници. „Никогаш досега ниту еден документ со толку малку зборови не значел толку многу за толку многу луѓе – толку многу безбедност, просперитет и мир“, рече Норвежанецот.

  Пред 75 години на денешен ден, 12 земји, две северноамерикански и десет европски, го потпишаа Северноатлантскиот договор, со кој беше воспоставен сојузот. Алијансата беше воспоставена на почетокот на Студената војна и ги зголеми тензиите меѓу Западот и Советскиот Сојуз.

  Денес, НАТО е најголемиот одбранбен сојуз во светот, кој вклучува 30 европски и две северноамерикански земји. Шведска беше последната што се приклучи на алијансата во март.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img