More

  Борел: ЕУ е загрижена за последиците од забраната за динари за Србите во Косово

  spot_img

  Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јосеп Борел изјави дека Брисел е загрижен поради недостигот на консултации пред одлуката на Централната банка на Косово за укинување на динарот и последиците што тој ги има врз секојдневниот живот на косовските Срби.

  „Ова е особено поврзано со влијанието на одлуката врз училиштата и болниците, со оглед на очигледното отсуство на алтернативи во моментот“, се вели во писмениот одговор на Борел објавен на веб-страницата на Европскиот парламент.

  На прашањата на францускиот пратеник Доминик Билд, што планира да направи Европската комисија во однос на прашањето за формирање на Заедницата на српските општини, одлуката на ЦБК и во врска со образовниот и здравствениот систем на косовските Срби, Борел рече дека прашањето за динарот допира прашања за кои требало да се преговара во врска со ЗСО .

  „Прашањето за одлуката на ЦБК за готовинските операции допира прашања за кои требаше да се преговара во врска со ЗСО, како што се статусот и финансирањето на институциите управувани од Србија во Косово и нивната интеграција во институциите и правната рамка на Косово“, напиша тој. .

  Тој повтори дека формирањето на ЗСО е обврска на Приштина според меѓународното право и произлегува од бриселскиот договор од 2013 година, кој Србија и Косово го склучија во дијалог со посредство на ЕУ, а потоа го усвоија косовското Собрание.

  Во писмениот одговор се наведува дека ЕУ го подготвила европскиот нацрт на статутот на ЈСО, во консултација со експерти за меѓународно право, притоа почитувајќи ги релевантните договори од дијалогот, како и косовската правна рамка и „црвените линии на партии до степен што е можно“.

  На 21 октомври минатата година нацрт-статутот беше претставен пред премиерот на Косово Аљбин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ.

  „На 26 октомври Приштина ја информираше ЕУ дека ќе го прифати предлогот, под услов Договорот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, Анексот и Нацрт-статутот на самата ЗСО, официјално да бидат потпишани од Курти и Вучиќ. “, изјави Борељ.

  Тој додаде дека Белград исклучува каква било форма на потпис и дека оттогаш претставниците на Приштина не се вклучиле во разговори за ЗСО.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img