More

  Трамп на судењето во Њујорк повторно ги отфрли обвинувањата на колумнистка Џин Керол, кој од него бара отштета од 10 милиони долари за клевета и сексуална злоупотреба

  spot_img

  Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп синоќа на судењето во Њујорк повторно ги отфрли обвинувањата на колумнистка Џин Керол, кој од него бара отштета од 10 милиони долари за клевета и сексуална злоупотреба, пишува Гардијан.

  Трамп помина четири минути на говорницата на сведоците откако адвокатите на Џин Керол ја претставија својата верзија за случајот. Судијата го отфрли предлогот на поранешниот американски претседател за отфрлање на тужбата.

  Трамп рече дека 100% останува на својата претходна изјава, во која тој тврдеше дека не е виновен за ниту едно од обвиненијата против него.

  Керол, поранешен колумнист за магазинот Ел, бара најмалку 10 милиони долари отштета поради негирањето на Трамп дека ја силувал во средината на 1990-тите во стоковната куќа Бергдорф Гудман на Менхетен.

  Во одвоено судење минатата година, поротата откри дека Трамп сексуално ја нападнал Керол и ја клеветел во изјави кои датираат од 2022 година.

  Судењето продолжува во наредните недели, а единственото прашање е колкава отштета Трамп ќе треба да му плати на Жан Керол.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img