More

  Кина го притиска Иран да ги запре нападите врз бродови во Црвеното Море

  spot_img

  Кинеските власти побараа од нивните ирански колеги да помогнат во спречувањето на нападите врз бродовите во Црвеното Море од страна на Хутите поддржани од Иран. Во спротивно, деловните односи меѓу двете земји ќе бидат нарушени, изјавија за Ројтерс четворица ирански извори и дипломати запознаени со овие настани.

  Разговорите за нападите и трговијата меѓу Кина и Иран се одржаа на неколку неодамнешни состаноци во Пекинг и Техеран, рекоа ирански извори, одбивајќи да дадат детали за тоа кога се случиле или кој присуствувал.

  „Во основа, Кина рече: „Доколку нашите интереси се оштетени на кој било начин, тоа ќе влијае на нашиот бизнис со Техеран. Затоа, кажете им на Хутите да покажат воздржаност“, рече еден ирански функционер информиран за разговорите.

  Иако Кина беше најголемиот трговски партнер на Иран во изминатата деценија, нивните трговски односи се турбулентни.

  Кинеските рафинери на нафта купија повеќе од 90 отсто од иранскиот извоз на сурова нафта минатата година. Сепак, таа претставува само 10% од вкупниот увоз на сурова нафта во Кина, а Пекинг има голем број добавувачи кои би можеле да ги пополнат празнините од други извори.

  Ирански извори рекоа дека Пекинг јасно ставил до знаење дека ќе биде многу разочаран од Техеран доколку биде погоден кој било брод поврзан со Кина, или ако на кој било начин се засегнати интересите на земјата.

  Ројтерс наведува дека, покрај Хутите во Јемен, Техеран има и посреднички групи лојални на режимот во Газа, Либан, Сирија и Ирак, а регионалните сојузи и приоритетите на Иран играат голема улога во одлучувањето, вели еден од иранските инсајдери. кажа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img