More

  Тибетски мастиф, добродушен џин – затоа е најскапата раса на куче во светот

  spot_img

  Ако пребарувате на Google за „најскапата раса на кучиња во светот“ ќе наидете на цела серија написи кои укажуваат на тибетскиот мастиф, добродушен џин по потекло од Азија.

  Постојат многу причини зошто овие огромни работни кучиња од Хималаите станале толку вредни – тоа е една од најстарите раси во светот, а денес многу ретки, отпорни на разни временски услови и болести, храбри и до смрт лојални на својот сопственик. Сепак, оваа раса навистина не е „за секого“, па затоа потенцијалните сопственици мора да бидат запознаени со нејзините карактеристики кога е изгледот во прашање, но и карактерот, пишува „Нова.рс“.

  Основни карактеристики – изглед и карактер
  Кога ќе погледнете фотографии од типични примери на оваа раса, особено златниот тибетски мастиф, ќе разберете зошто го нарекуваат „лавот меѓу кучињата“. Поради својата конституција, тибетскиот мастиф се смета за џиновско куче – просечниот мажјак е висок од 66 до 76 см и тежи од 40 до 70 кг, додека просечната женка расте до 60-68 см и тежи 30 до 55 кг. Има и поголеми примероци.

  Станува збор за силни кучиња, со квадратна градба и силни вилици. Ушите им се триаголни, а опашката широка. Нивното крзно е густо, косата е долга како грива, а може да бидат црни, црно-црвени, различни нијанси на црвена и костен, златно жолта, синкаво сива… Од 2014 година, некои одгледувачи почнаа да продаваат бели тибетски мастифи , но испадна дека е многу светло златно, не сосема бело.

  Крзното на тибетскиот мастиф го нема непријатниот мирис карактеристичен за многу големи раси, и иако малку пропаѓа во текот на годината, обично има едно големо опаѓање кон крајот на зимата или раната пролет.

  Што се однесува до карактерот, тибетскиот мастиф е вистинско куче чувар и не е многу погоден за стан. Нему му треба сериозен тренинг. Често спие многу во текот на денот, па затоа е поактивен навечер. Има одлични инстинкти, недоверлив е кон странци, лојален и посветен на семејството и особено внимателен со децата. Сепак, поради неговата големина, се препорачува дополнителна претпазливост.

  Тој е интелигентен и тврдоглав, со силна волја и моќно тело, па му треба рана социјализација, обука и доследен сопственик. Ако не е правилно социјализиран, тој може да биде многу непредвидлив, дури и опасен.

  Интересно е што тибетскиот мастиф всушност воопшто не е мастиф – тоа име му го дале Европејците кои први дошле на Тибет, бидејќи тогаш речиси сите големи раси на кучиња на Запад се нарекувале мастифови, потсетува Википедија. Подобро име за расата може да биде тибетско планинско куче или, уште подобро, хималајско планинско куче.

  Тибетските мастифи се претставени под еден стандард на Запад, но тие се поделени според стандардот на индиската раса на две сорти: Глава лав – „глава лав“ (тие се малку помали и имаат екстремно долга коса околу главата, како вистинска грива ) и Тигар Хед – „тигарска глава“.“ (тие се поголеми и имаат пократка коса).Тибетскиот мастиф е издржлива раса, која преживува на големи надморски височини и во тешки услови. Тие обично живеат од 10 до 12 години, иако некои одгледувачи тврдат дека можат да живеат и до 16 години.

  Не е тешко куче за одржување. Јаде само кога е гладен, еднаш или два пати на ден, но треба да се внимава да се спречи екстремно дебелеење. Неопходно е да го навикнете на редовно четкање на неговата долга и густа коса. Не работи добро на топлина и не е премногу издржлив како партнер за трчање.

  На страницата Водич за мастиф, има упатство за правилна грижа за тибетскиот мастиф од кученце до возрасно куче, кое го советува следново:

  Нахранете го со висококвалитетна храна која ги покрива сите негови нутритивни потреби;
  Редовно вежбајте со него;
  Добијте му добар кревет за куче;
  Одржувајте му го палтото, забите и редовно носете го на ветеринар;
  Избегнувајте расправии, карање или дисциплинирање на децата во негово присуство;
  Обезбедете надзор кога децата играат во близина на вашиот Mastiff;
  Како што расте вашиот мастиф, неговите потреби исто така ќе се развиваат, па мора да бидете подготвени да се прилагодите на неговите нови барања.
  Типични болести и здравствени проблеми
  Расата има помалку генетски здравствени проблеми од многу други, но тие може да бидат предиспонирани за неколку. Најчестите проблеми со очите кај тибетскиот мастиф се поврзани со ентропија и ектропија (вртење на очните капаци), кои можат да предизвикаат инфекции на очите, проблеми со видот, хронични суви очи, развој на чир на рожницата…

  Како и кај повеќето големи раси, некои ќе страдаат од дисплазија на лактот или колкот – болна состојба кога зглобот не функционира правилно. Тоа главно ги погодува младите кучиња, а знаците вклучуваат куцање или куцане на предните нозе. Хипотироидизмот е исто така доста чест кај тибетските мастифи. Честа болест каде што тироидната жлезда не произведува доволно хормони, може да биде генетска, стекната поради абнормален имунолошки одговор или развиена како резултат на траума.

  Која е цената на Тибетанански мастиф?
  Reader’s Digest го става тибетскиот мастиф на самиот врв на својата листа на најскапи кучиња во светот, наведувајќи дека просечната цена е помеѓу 3.000 и 5.000 долари, иако некои примери од оваа раса соборуваат рекорди со цени во милиони. Кај нас може да се најдат кученца од 500 до 1.500 евра.

  Фактори кои влијаат на цената
  Постојат одредени фактори кои можат да влијаат на цената како што се бојата на палтото, возраста, полот и угледот на одгледувачот. Цената на црвениот тибетски мастиф може да се движи од 2.500 до 10.000 долари. Црниот тибетски мастиф може да чини помалку со оглед на релативно поголемата понуда.

  Примероците што ги одгледуваат монасите во тибетските манастири како кучиња чувари се особено ценети – богатите луѓе во Азија ги сметаат за статусен симбол и се подготвени да платат огромни суми пари за нив.

  Најскапиот тибетски мастиф
  Тибетскиот мастиф обично се смета за најскапата раса на кучиња, бидејќи кученцата се продава за илјадници, па дури и милиони. Сепак, некои држат рекорди – во 2014 година, златното кутре од тибетски мастиф било продадено во Кина за речиси 2 милиони долари, наведува AFP, кој се повикува на извештајот на кинескиот весник Qianjiang Evening News.

  Едногодишното куче било продадено на кинески инвеститор на премиум саем за домашни миленици во источната провинција Жеџијанг за 12 милиони јуани или околу 1,95 милиони долари. Кучето било високо 80 сантиметри и тешко 90 килограми.

  Во 2011 година, кученце од тибетски мастиф беше продадено за 1,5 милиони долари, според NBC News, кој објави дека тоа било најскапото куче продадено во тоа време.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img