More

  Тензично на „сослушувањето“ на Паладин: „Докажано е дека е неспособен!“

  spot_img

  Собранието денеска на предлог на Владата за нов министер за просторно планирање, градежништво и државен имот треба да го именува Иван Паладин, откако поранешниот министер Дарко Хорват поднесе оставка поради сомнежи за незаконско доделување помош на малите претприемачи. Паладина, кој доби едногласна поддршка од владејачката коалиција, денеска ја презентира својата програма пред комитетите за градежништво и економија.

  Следете ја седницата на Комисијата од 9 часот ВО ЖИВО на N1.

  Со Паладин пред Комитетот дојде и премиерот Андреј Пленковиќ. Тој на почетокот рече дека ова е важен оддел, особено во светло на забрзувањето на реконструкцијата на подрачјата уништени во земјотресот. „Мислам дека во овој момент на Владата и треба човек кој има искуство во градежниот сектор, во управувањето со проекти, во областа на недвижностите и кој има менаџерско и претприемачко искуство. Тоа е логиката на изборот на Паладин за нов министер“, рече Пленковиќ. Премиерот го претстави и својот кандидат за министер, набројувајќи ги неговите надлежности, од кои истакна дека Паладина била претседател на ИГХ и дека работел во уште неколку компании и имал контакти со бројни инвеститори во Хрватска. Според Пленковиќ, приоритети на новиот министер ќе бидат забрзување на реконструкцијата, побрзо издавање дозволи од страна на министерството и уредување на државниот имот.

  Паладина со своите моќи, искуство и ентузијазам треба да даде корисен придонес во работата на Владата“, рече Пленковиќ. На прашањето на членовите на бордот чиј е „фаворит“ Паладин, Пленковиќ рече дека тој ќе биде „фаворит“ на оние членови кои го поддржуваат новиот министер.

  „Руски играч“
  Марија Селак Распудиќ од Мост го нарече Паладин „руски играч“ и праша како изборот паднал на него и колку тоа ќе и наштети на Хрватска. Премиерот праша и колку луѓе го одбиле „жешкото столче“ пред изборот на Паладина. Пленковиќ и рекол дека тој е премиерот кој најчесто е пред Собранието и дека тоа го прави намерно затоа што сака да комуницира со граѓаните и јавноста. Тој рече и дека Владата ќе се повика на процедурата за измена на законот бидејќи смета дека е глупаво, по ситуацијата со министерот Хорват, да има одредба член на Владата да може да биде уапсен за дела за кои е потребна казна над пет. години, не помалку.

  „Познати сте како некој кој лесно фрла етикети. Господинот Паладина е Хрват, работи во Хрватска, има хрватско државјанство. Се определивме за пазарна економија, Хрватска е земја отворена за инвестиции, а тој работеше и за компании кои немаат врска со Русија. За тоа дали е некој руски играч, тоа е смешна теза. Тој нема никаква врска со руски фирми веќе 4 или 5 години. Но, исто така ќе кажам дека, поради оваа агресија врз Украина, не мора секој Русин да биде некој со кој ќе прекинеме секаков контакт. Што се однесува до луѓето со кои разговаравме, тоа е точно, разговаравме со повеќе луѓе и сите беа подготвени да го прифатат тоа. На мене беше да изберам кој ќе го забрза процесот во овој момент. Сигурно нема да ви признаам со кого разговарам, се занимавате на страна како и досега“, рече Пленковиќ.

  Катарина Пеовиќ му рекла на премиерот дека е „симптоматично“ што во моментов носи човек поврзан со рускиот капитал и го замоли да открие точно со кои фирми е поврзан Паладин.

  „Имаме гротескна ситуација. Имаме опозиција која ме критикуваше што летово и во декември одам во Украина. Потоа имаме изјави од опозицијата кои се однесуваа како некој да и плаќа да каже што зборува за Украина. И тогаш имаме ситуација кога сите се за декларација во Украина, просветлување… Тоа е добро, мило ми е што се префрливте на страната на правото, моралот, историјата, на начин на кој не треба да контактирате претседателот на Републиката. Го поздравувам тој чекор напред, единствената што не успеа беше г-ѓа Пеовиќ. Претпоставувам дека ќе добие признание од некој друг“, одговори премиерот. Тој додаде дека Агрокор пропаѓа пред нас, па долговите се раздолжиле, а рече дека е така и со бродоградилиштата. „Пред нас требаше да пропадне целата хрватска економија, погледнете ги чудата, државата плати 700 луѓе во приватниот сектор.

  Што се однесува до Паладин и неговата кариера, прашајте го и потоа нацртајте ги тие деривации и етикети“, рече Пленковиќ.

  Мостовецот Никола Грмоја го праша премиерот дали Мате Граниќ е тој што ја предложил Паладина и дали Паладина е сопственик на конвертибилните обврзници што му даваат право да го преземе недвижниот имот на ИГХ. Пленковиќ рече дека сам ќе одговара на прашања за неговото деловно патување.

  Каролина Видовиќ Кришто му порача на премиерот дека со овие избори најавува отворена војна за транспарентност. „Докажан неспособен и докажан нетранспарентен. Од инкубаторот на Мате Граниќ, кој се прослави со пресметката „пола за мене, половина за тебе, половина за Баги““, рече Видовиќ Кришто, зборувајќи за улогата на Паладина во проектот Купари. Премиерот рече дека го прашува Милановиќ како и кога државата го започнала проектот Купари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img